Acanthurus leucosternon – bodlok běloprsý

Acanthuridae

Více
Vaše nákupní cena
2 390 Kč (1 975,21 Kč bez DPH)
Skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Acanthuridae

Hlavní složkou potravy bodloků jsou řasy a v malé míře i drobný plankton, který se používá pro ostatní masožravé chovance. Pokud není v akváriu dostatek řas, musí se je přikrmovat rostlinnou stravou. Pro posílení imunitního systému, snížení agresivity a zlepšení celkového zdravotního stavu přidávejte do potravy čerstvé nebo sušené řasy. Použít se dají i sušená či granulovaná krmiva pro ryby se zvýšenou rostlinnou složkou.
Ryby z čeledi Acanthuridae jsou většinou odolné a často se pořizují pro svou krásu a užitečnost. Svým dominantním tělem rozjasní každý mořský systém. Bodlok je aktivní plavec, který se bude neustále pohybovat skrz akvárium. Demonstruje teritoriální agresí vůči vlastnímu druhu, proto je důležité do akvária pořizovat jen jednoho bodloka stejného druhu, nebo je možné chovat pár. Více dospělých ryb se snese jen ve velkých akváriích. Jsou to velmi častí, extrémně populární a odolní živočichové rifových akvárií. 

Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že bodlok je vcelku snadně chovatelná ryba, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady.

  • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá.
  • Rozkrmovat pomocí vynikajícího krmiva Masstick. Ryby toto krmení rády přijímají, má vysoké výživné hodnoty a trvá déle do jeho úplného zkrmení.
  • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní mrazené krmení.
  • Minimalizovat stres (výborný chemizmus vody, vyvarovat se agresivních obyvatel nádrže, vhodná velikost nádrže. Především z počátku doporučujeme mít ve společenské nádrži samostatnou akrylátovou nádobu s otvory a kusem dekorace (např. seřezaný květináč), kde si živočichové navzájem zvyknou bez napadání.

Upozornění na:

  • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
  • není jedovatý
  • před ocasní ploutví má bíle ostré trny, které slouží k obraně

Z odborné literatury:
„Bodlok bělohrdlý je hojný v Indickém a Tichém oceánu. Často se zdržuje v hejnech nad korálovými rify a skalisky. Dorůstá 30 cm. Miluje volnost a pohyb. Na zajetí si mnohdy obtížně zvyká. Jako potravu vyžaduje řasy, hlávkový salát, korýše a maso měkkýšů. Později se naučí žrát i potravu umělou, vločkovanou. Je nesnášenlivý nejen k příslušníkům vlastního druhu a rodu, ale vůči všem větším vysokotělým pestrobarevným rybám. Při úleku zbledne a po stranách těla se mu objeví 4-5 bělavých příčných pruhů. Potřebuje nejen hodně prostornou nádrž k plavání, ale i dostatek úkrytů. Dobře se chová v co největších akváriích, velký prostor ho vysloveně uklidňuje. Vyžaduje teplotu 25-28 °C. V zajetí žije dlouho; doložená doba je až 11 let.“


Zdroj: RNDr. Stanislav Frank, CSc., Mořské ryby 1997

 

Parametry

Parametry živočichů Na řasy (Chlorophyta…)

Recenze / Zkušenosti