Acanthurus pyroferus "subadult"- bodlok Pyroferusův

Acanthurus pyroferus "subadult"- bodlok Pyroferusův
Ilustrační foto
Kód: 010145-0040-3

Acanthuridae

Více
Vaše nákupní cena s DPH
Cena se zobrazí při naskladnění
Není skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Acanthuridae

Hlavní složkou potravy bodloků jsou řasy a v malé míře i drobný plankton, který se používá pro ostatní masožravé chovance. Pokud není v akváriu dostatek řas, musí se je přikrmovat rostlinnou stravou. Pro posílení imunitního systému, snížení agresivity a zlepšení celkového zdravotního stavu přidávejte do potravy čerstvé nebo sušené řasy. Použít se dají i sušená či granulovaná krmiva pro ryby se zvýšenou rostlinnou složkou.
Ryby z čeledi Acanthuridae jsou většinou odolné a často se pořizují pro svou krásu a užitečnost. Svým dominantním tělem rozjasní každý mořský systém. Bodlok je aktivní plavec, který se bude neustále pohybovat skrz akvárium. Demonstruje teritoriální agresí vůči vlastnímu druhu, proto je důležité do akvária pořizovat jen jednoho bodloka stejného druhu, nebo je možné chovat pár. Více dospělých ryb se snese jen ve velkých akváriích. Jsou to velmi častí, extrémně populární a odolní živočichové rifových akvárií. 

Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že bodlok je vcelku snadně chovatelná ryba, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady.

  • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá.
  • Rozkrmovat pomocí vynikajícího krmiva Masstick. Ryby toto krmení rády přijímají, má vysoké výživné hodnoty a trvá déle do jeho úplného zkrmení.
  • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní mrazené krmení.
  • Minimalizovat stres (výborný chemizmus vody, vyvarovat se agresivních obyvatel nádrže, vhodná velikost nádrže. Především z počátku doporučujeme mít ve společenské nádrži samostatnou akrylátovou nádobu s otvory a kusem dekorace (např. seřezaný květináč), kde si živočichové navzájem zvyknou bez napadání.

Upozornění na:

  • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
  • není jedovatý
  • před ocasní ploutví má bíle ostré trny, které slouží k obraně

Z odborné literatury:
„Příslušníci čeledi bodlokovitých mají po obou stranách ocasního násadce plochý, dopředu vychlípitelný trn či ostrou kostěnou desku, podobnou chirurgickému skalpelu. Touto nebezpečnou zbraní při bočních úderech ocasem mohou své soky nebo nepřátele vážně zranit. Druhy rodu Naso mají na tomtéž místě malé kostěné nože dva nebo jen zkostnatělé hrbolky.
Bodloci mají s ohledem na převážně rostlinnou výživu velmi dlouhý zažívací trakt. Tělo mají vysoké, ze stran značně zploštělé. Charakteristicky houpavě se pohybují. Oči jsou umístěny většinou vysoko na hlavě. Zajímavá je jejich rychlá barvoměna a změna kresby. Asi 70-80 % jejich stravy činí řasy, zbytek korýši, malé ryby, červi a jiná masitá potrava. Pro zlepšení trávení často polykají malá zrnka písku. Mladí jedinci žijí v různě početných hejnech. Dospělí se třou v hejnech obvykle navečer při stmívání. Náhle se několik jedinců oddělí a plave směrem k hladině. Plavbu ukončí v párech přimknutých těsně k sobě. Partneři se od sebe prudce vzdálí v oblaku jiker a mlíčí. Jikry a mladé ryby jsou pelagické. Na začátku vývoje prožívají larvální stadium zvané Acronurus, kdy mají v místech budoucí ploutve hřbetní a řitní dlouhé trny. Je známo na 100 druhů bodlokovitých, vyskytujících se v tropických vodách na celém světě.“


Zdroj: RNDr. Stanislav Frank, CSc., Mořské ryby 1997

 

Parametry

Parametry živočichů Na řasy (Chlorophyta…)

Recenze / Zkušenosti