Vše pro vaše zdraví...
+420 731 372 222
CS
Přihlášení

Aklimatizace mořských akvarijních živočichů

Správná aklimatizace nově zakoupených ryb, bezobratlých živočichů a korálů je s ohledem na množství stresujících faktorů velmi důležitá. Doporučujeme dodržovat následující postup ihned po obdržení zásilky s živočichy.

Vypněte akvarijní osvětlení

Živočichové v přepravní bedně jsou delší dobu v naprosté tmě a není vhodné je vystavit intenzivnímu osvětlení akvária. Vypnutím akvarijního osvětlení odstraníte jeden ze zdrojů stresu. Ryby a bezobratlí živočichové by se měli do akvária zavádět jen při světelném aklimatizačním režimu. Zejména u korálů z velkých hloubek, kteří jsou chováni převážně v nižších světelných podmínkách, může náhlé vystavení intenzivnímu světlu náročných rifových nádrží opravdu přitížit. 

Vylejte živočichy do nádoby pro aklimatizaci

Berte prosím v úvahu, že živočichy lovíme z různých vodních systémů a proto mořská voda, ve které jsou ryby a koráli převáženi, nemusí být všude stejná. Z toho vyplívá, že nemůžete dát na aklimatizaci všechny živočichy do jedné nádoby. Účelem přemístění živočichů do aklimatizačních kbelíků je poskytnout dostatečný prostor pro přikapávání vody z akvária. 

Přikapávejte akvarijní vodu

Čím pomaleji budete přilévat akvarijní vodu, tím lépe. Ryby, koráli a další bezobratlí živočichové jsou citliví na kolísání pH a zejména slanosti. Někteří akvaristé preferují přikapávání, jiní přilévají po troškách akvarijní vodu. Čím pozvolnější je aklimatizace, tím šetrnější je i změna teploty vody. Celý aklimatizační proces by neměl trvat déle než 40 minut.

Koupelový dip (volitelné)

V případě zakoupení mořských korálů doporučujeme použít korálový dip (Reef Primer – PolypLab nebo Pro-Coral Cure – Tropic Marin) na hubení škůdců a případné stresové nekrózy tkáně z transportu.  

Vypusťte živočichy do akvária

Aklimatizované ryby a bezobratlé živočichy nechte zvolna vyplout do nádrže nebo do přichystané aklimatizační nádoby připevněné uvnitř akvária. Pro nový korál najděte vhodné místo s optimálním prouděním a nižším světlem. Nezapomeňte, že bezobratlí živočichové jako ježovky, plži, mlži, houby nebo gorgonie nesmí být vystaveni vzduchu. Přizpůsobení se novému osvětlení bude vyžadovat několik dní. 
 

Další poznámky:

V případě, že živočich během přepravy uhyne, tak ho nafoťte ještě v přepravním sáčku a následně i vybaleného. Fotky zašlete na e-mail shop(@)moia.cz s předmětem "reklamace živočicha", přiložte fakturu nebo alespoň číslo faktury a vyčkejte na naše vyjádření. 

 

Doporučujeme:

Tropical Marine Centre
Kód 43072-9503-51
Omega One
Kód 51331-0210-51
GroTech
Kód 43162-1050-11
GroTech
Kód 43162-1070-11