Vše pro vaše zdraví...
+420 731 372 222
CS
Přihlášení

*Barvy korálů

Faktory, které ovlivňují zbarvení korálů. Existuje mnoho důvodů, proč korály mohou změnit barvu. Nicméně u akvárií s domácími útesy je nejčastější příčinou dramatické změny barev způsobené osvětlením.

 

Korály reagují na světlo úpravou počtu buněk odpovědných za využití světla, stejně jako pigmentů, které poskytují ochranu před silným světlem. Co vnímáme jako změnu barvy, je ve skutečnosti korálová přirozená reakce na určitý světelný zdroj. Korály se budou snažit dosáhnout rovnováhy, kdy počet buněk a množství pigmentu odpovídají potřebám korálů jak pro výživu, tak pro ochranu.

Intenzita světla a barva korálu

Mnoho korálů má schopnost přizpůsobit se různým intenzitám světla. Například fotosyntetické korály se speciálními buňkami citlivými na světlo nazývanými buňky zooxanthellae. Tyto symbiotické buňky obsahují chlorofyl a poskytují živiny korálům výměnou za ochranu. Pro zajištění trvalého zdroje potřebných živin reguluje hostitelský korál počet buněk zooxanthellae a množství chlorofylu v těchto buňkách. Jedním ze základních kritérií pro regulaci buněk a chlorofylu v oblasti zooxanthellae je intenzita světla.
Pokud je světlo intenzivnější než na to, co je korál zvyklý, může dojít k jedné ze dvou věcí. Buď některé z buněk zooxanthellae budou vyloučeny z korálu nebo množství chlorofylu v těchto buňkách bude sníženo. Přebytek buněk zooxanthellae v jasně osvětleném prostředí může být nebezpečný pro korály. Při intenzivním světle se může kyslík generovaný jako vedlejší produkt fotosyntézy zooxanthellae akumulovat na toxické koncentrace v korálu.
Naproti tomu, jestliže intenzita světla je nižší než intenzita korálů, fotosyntetické buňky zooxanthella nebudou schopny produkovat dostatečné množství živin pro hostitelské korály. Následně se zvýší počet buněk zooxanthellae stejně jako množství chlorofylu v těchto buňkách ve snaze zachytit více světelné energie.
Tak jak ovlivňují buňky zooxanthellae a koncentrace chlorofylu vliv na barvení korálu? Zooxanthellae buňky jsou v barvě od zlatožluté až po hnědé a velké množství těchto buněk dává korálům hnědý vzhled. Jinými slovy intenzita světla mění barvu fotosyntetických korálů tím, že ovlivňuje koncentraci obou buněk zooxanthellae a množství chlorofylu přítomného v těchto buňkách.
Proto v méně intenzivních světelných podmínkách budou fotosyntetické korály vypadat tmavěji hnědé, protože korály hostí více buněk zooxanthellae k produkci více živin. Pokud je stejný korál umístěn pod intenzivní osvětlení, buňky zooxanthella budou vypuštěny a snížené množství chlorofylu dá korálovi světlí vzhled.

Změna barvy způsobená světelným spektrem

Světelné spektrum nebo teplota barvy akvarijního osvětlení také změní vzhled korálů. Obecně platí, že žárovky s nižším kelvinovým hodnocením vrhnou "teplejší" žluté světlo, zatímco žárovky s vyššími kelvinovými stupni budou produkovat jasné, ostré, bílé až modré světlo. Různé svítidla s různými spektrálními žárovkami dodávají různým barevným účinkům na korály. Například žárovky, které vyzařují světlo těžké v oblasti aktinového modrého světla, vyzařují oslňující fluorescenční barvy, které nejsou vidět v žárovkách s plným spektrem denního světla. Zatímco jiní fanatici dávají přednost různým kombinacím světelných spekter, typický osvětlovací systém pro útesové akvárium se skládá z 50% bílého světla s vysokým kelvinovým hodnocením a 50% modrým aktinickým světlem.

 Změna barvy způsobená UV světlem

V přírodě vlny ultrafialového světla (UV-A a UV-B) pronikají do oceánského povrchu, ale jsou odfiltrovány, jak světlo prochází vodou. Bylo zjištěno, že vlnové záření UV-A i UV-B způsobují destrukci DNA a RNA v korálovém tkáni. V reakci na to mnoho koralů provedlo úpravy ke snížení účinků těchto škodlivých paprsků. Tyto korály vyvinuly ochranné pigmenty, které jsou často modré, fialové nebo růžové. Většina korálů, které obsahují tyto pigmenty, pochází z mělkých vod, kde je množství UV-A a UV-B světla vyšší než v hlubších oblastech útesu.
V akváriích s domácím útesem, které se spoléhají na halogenidové kovové osvětlení, je důležité chránit korály před UV zářením. Korál bez těchto ochranných pigmentů a mělkých vodních korálů, které mohou během přepravy přijít o pigmenty, jsou obzvláště citlivé na účinky UV záření. Naštěstí zabránění vnikání UV záření do akvária je stejně jednoduché jako používání skleněných akvárií a zajistit, aby ochranná skleněná čočka na kovovém halogenidovém přípravku byla správně nainstalována.
Není neobvyklé, že korály s těmito jasnými barvami se přizpůsobí nižším podmínkám UV-A a UV-B, které se nacházejí v domácích akváriích. Ztráta barevné pigmentace nemusí nutně znamenat nezdravý korál - je to prostě normální korál přizpůsobený svému novému prostředí.
Je častým mylným pohledem mezi mnoha fandy, že barevné změny v nově přijatých korálech jsou známkou nezdravých korálů. Mnohokrát změna barvy je pouze výsledkem korálů, které se přizpůsobují nové intenzitě osvětlení, spektru a změnám v UV světle. S ohledem na tuto skutečnost je důležité zvážit barvu nově přijatých korálů a pochopit jejich požadavky na osvětlení. Ujistěte se, že jste správně aklimatizovali korály na nové světelné podmínky a nechte si čas pro jejich zbarvení.

Otázka:
Můj nový korálový přírůstek začíná vypadat trochu vybledlý. Co se děje?

Odpovědět:
Zkontrolujte parametry testovací vody, zda je vše v rozmezí přijatelném pro váš konkrétní druh. Také fotosyntetické korály potřebují čas, aby se přizpůsobily novým světelným podmínkám. Umožněte korálu přizpůsobit se svému novému domovu a postupně měnit jeho polohu, aby byla zajištěna správná úroveň světla.