Labroides dimidiatus – pyskoun rozpůlený

Labroides dimidiatus – pyskoun rozpůlený
Ilustrační foto
Kód: 065440-0000-4

Labridae

Více
Vaše nákupní cena
599 Kč (495,04 Kč bez DPH)
Skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Labridae

Labroides dimidiatus se vyskytuje jednotlivě, v párech a ve skupinách. Tato jedinečná ryba vytváří symbiotický vztah s jinými druhy tím, že zajišťuje "čistící stanici" pro odstranění nežádoucích parazitů. Houpavými pohyby těla pozve ryby na "čistící stanici". Tyto ryby mohou dokonce vyčistit vnitřní stěnu větších rybích úst a žáber.
Vyžadující pokročilou péči, doporučujeme tento druh chovat pouze zkušeným mořským akvaristům. Vyžaduje spoustu volného prostoru, protože jsou to velmi aktivní ryby a měly by být umístěny s tvarově a barevně odlišnými rybami. Velmi rádi skáčou, a proto je nutné zakrytí akvária. Na noc si kolem sebe vytváří ochranný slizový kokon.
Měl by být krmen několikrát denně malým množstvím čerstvého, masitého krmiva. Ideální potrava zahrnuje malé kousky atremií nebo mysis obohacené vitamíny (Lipovit, Lipo-garlic). Jakmile se plně přizpůsobí akváriu, může být těmto rybám nabízena také vysoce kvalitní mořská vločková a peletková krmiva, jako např. DKI – Easy Reefs, které skvěle doplňují základní mraženou stravu. Důležitou roli při rozkrmování a navykání na nové akvárium, může hrát také krmivo Masstick.

Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že Labroides dimidiatus je chovatelná ryba, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady.

  • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá.
  • Rozkrmovat pomocí vynikajícího krmiva Masstick. Ryby toto krmení rády přijímají, má vysoké výživné hodnoty a trvá déle do jeho úplného zkrmení.
  • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní mrazené krmení.
  • Minimalizovat stres (výborný chemizmus vody, vyvarovat se agresivních obyvatel nádrže, vhodná velikost nádrže aj.). Především z počátku doporučujeme mít ve společenské nádrži samostatnou akrylátovou nádobu s otvory a kusem dekorace (např. seřezaný květináč), kde si živočichové navzájem zvyknou bez napadání.

Upozornění na:

  • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
  • náročný na chov
  • není jedovatý
  • může okusovat zévy či jiné mlže

Poznámka:

  • Možná oboustranná změna pohlaví, délka změny 14-18 dní. Pohlaví nelze vizuálně rozeznat. Vyskytují se různé barevné varianty - žluté, oranžové varianty na hlavě, ale modrá barva je vždy přítomna, stejně jako charakteristická tmavá linie táhnoucí se směrem k ocasu.

Z odborné literatury:
„Pyskoun rozpůlený je hojně rozšířen v Indickém oceáně i v Rudém moři. Dosahuje délky 10 cm. Vyskytuje se převážně v hloubce od 50 cm do 40 m. Je příkladem dobrého vzájemného soužití, tzv. symbiózy, z něhož má prospěch jak hostitel, tak host. Značný počet mořských druhů ryb se totiž specializuje na čištění jiných ryb, buď trvale, nebo příležitostně. Čističi vybírají rybám cizopasníky přisedlé na kůži a nerozpakují se vniknout ani do otevřených úst a pod zvednuté žaberní víčko. Ryby, které se chtějí dát čistit, obvykle zaujímají nezvyklou polohu; pokládají se na bok, staví se hlavou šikmo či svisle vzhůru nebo dolů, zvedají skřele, popřípadě jinak lákají pozornost čističe. Nejznámější pyskoun rozpůlený má nezvyklé chování. Přibližuje se k hostiteli houpavým plaváním, roztahuje a zvedá ocasní ploutev, kterou vzápětí nechá klesnout dolů, dotýká se hostitele prsními ploutvemi, popřípadě i otevřenými ústy.
Při chovu velkých mořských ryb v zajetí se všeobecně doporučuje chovat zároveň některého čističe z rodů Labroides, Labaricus či Gobiosoma, aby se staral o hygienu rybí osádky akvária. Vnější paraziti se obyčejně dostanou do akvária s nově importovanými rybami. Mohou se nadměrně rozmnožit a ohrozit chované ryby.
Z rodu Labroides patří k nejintenzivnějším čističům, kteří si v přírodě zřizují „čisticí stanice“, pyskoun žlutý (Labroides bicolor). Je znám z pobřežních vod od východní Afriky až po Srí Lanku. Dorůstá délky až 14 cm. Hlavu a přední část těla má ocelově modré, střed těla černý a ocasní násadec slámově žlutý až zlatožlutý s černými skvrnami. Nesbírá jen parazity z ryb, ale často rybám čistí rány, odstraňuje odumřelou pokožku, šupiny i hlubší tkáň, svalovinu. Na noc se ukládá ke spánku mezi větvemi korálů, kolem sebe vytváří tuhý slizový kokon, který ho chrání před dravci. Ráno kokon opustí a začne pracovat v „čisticí stanici“.“


Zdroj: RNDr. Stanislav Frank, CSc., Mořské ryby 1997

 

Parametry

Recenze / Zkušenosti