Paracanthurus hepatus – bodlok pestrý

Paracanthurus hepatus – bodlok pestrý
Ilustrační foto
Kód: 010400-0000-4

Acanthuridae

Více
Vaše nákupní cena s DPH
Cena se zobrazí při naskladnění
Není skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu Hlídací pes

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Acanthuridae

Hlavní složkou potravy bodloků jsou řasy a v malé míře i drobný plankton, který se používá pro ostatní masožravé chovance. Pokud není v akváriu dostatek řas, musí se je přikrmovat rostlinnou stravou. Pro posílení imunitního systému, snížení agresivity a zlepšení celkového zdravotního stavu přidávejte do potravy čerstvé nebo sušené řasy. Použít se dají i sušená či granulovaná krmiva pro ryby se zvýšenou rostlinnou složkou.
Ryby z čeledi Acanthuridae jsou většinou odolné a často se pořizují pro svou krásu a užitečnost. Svým dominantním tělem rozjasní každý mořský systém. Bodlok je aktivní plavec, který se bude neustále pohybovat skrz akvárium. Demonstruje teritoriální agresí vůči vlastnímu druhu, proto je důležité do akvária pořizovat jen jednoho bodloka stejného druhu, nebo je možné chovat pár. Více dospělých ryb se snese jen ve velkých akváriích. Jsou to velmi častí, extrémně populární a odolní živočichové rifových akvárií. 

Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že bodlok je vcelku snadně chovatelná ryba, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady.

  • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá.
  • Rozkrmovat pomocí vynikajícího krmiva Masstick. Ryby toto krmení rády přijímají, má vysoké výživné hodnoty a trvá déle do jeho úplného zkrmení.
  • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní mrazené krmení.
  • Minimalizovat stres (výborný chemizmus vody, vyvarovat se agresivních obyvatel nádrže, vhodná velikost nádrže. Především z počátku doporučujeme mít ve společenské nádrži samostatnou akrylátovou nádobu s otvory a kusem dekorace (např. seřezaný květináč), kde si živočichové navzájem zvyknou bez napadání.

Upozornění na:

  • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
  • není jedovatý
  • před ocasní ploutví má bíle ostré trny, které slouží k obraně

Z odborné literatury:

„Bodlok pestrý obývá celý Indický oceán, směrem na západ se vzácně vyskytuje po Arabské moře. Dorůstá délky 30 cm a dává přednost hloubce od 10 do 40 cm. Vyskytuje se v čisté proudící vodě vnější části korálových útesů a jejich teras. Mladé ryby žijí ve skupinách hlavně mezi větvemi korálů Pocillopora evdouxi, starší jedinci jsou samotáři. V západní oblasti výskytu (např. u ostrova Mauritius) má tento bodlok žluté břicho (místo obvykle bílého). Nejsytěji jsou zbarveny ryby mladé, s růstem barvy blednou. Žere řasy a korýše. Nedostatek rostlinné potravy v zajetí vyvolává tvorbu vředů na těle, ryba je náchylná k napadení parazity. Kromě řas žere maso měkkýšů, nitěnky, roupice, popřípadě i vodní korýše. Lze ho dobře chovat v málopočetné skupině v co možná největším akváriu. Ke spoluobyvatelům je mírný. Vyžaduje teplotu 25-30 °C a dobře filtrovanou, trvale čistou vodu s co nejnižším množstvím dusíkatých látek.“


Zdroj: RNDr. Stanislav Frank, CSc., Mořské ryby 1997

Parametry

Parametry živočichů Na řasy (Chlorophyta…)

Recenze / Zkušenosti

video

Mohlo by vás zajímat