Pterois volitans - perutýn ohnivý

Vaše nákupní cena
1 490 Kč (1 231,41 Kč bez DPH)
Skladem

Scorpaenidae

Více
Kód: 121250-0000-5
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu

Scorpaenidae

Perutýn má rád akvárium s četnými úkryty. Je to noční dravec. Svou kořist loví prudkým nasátím. Může v nádrži ulovit menší ryby, krevety a další korýše. Je to nádherná avšak jedovatá ryba. Hřbetní, prsní a řitní ploutve (perutě) obsahují silný toxin, který však používají jen ke své obraně.  Jedovatý je rovněž i sliz ryby.  
Krmte krevetami, hrubým krillem a kousky ryb.


Toxin:
Tento jed obsahuje termolabilní bílkoviny. V případě bodnutí, které bývá velice bolestivé je doporučováno ponořit poraněné místo do co nejteplejší vody (alespoň 45 °C), nebo vystavit horkému proudu vzduchu (fén) na asi 30 minut, pro zabránění vstupu jedu do krevního oběhu. Mohou se objevit i dýchací potíže, omezení hybnosti, nevolnost, křeč nebo až kolaps. Jednejte rychle a ihned opatrně odstraňte všechny zlomené jedové ostny z rány (použijte rukavice) a zavolejte rychlou záchrannou službu, která aplikuje vakcínu proti tetanu, antibiotika, analgetika a vhodný protijed (z odrance pravého). Dále bude následovat hospitalizace, pozorování na přístrojích a imunologická vyšetření.


Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že perutýn je vcelku snadně chovatelná ryba, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady.

  • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá.  
  • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní mrazené krmení.

Upozornění na:

  • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
  • jejich perutě obsahují prudký toxin 
  • může konzumovat bezobratlé a malé ryby