Synchiropus splendidus – vřeténka mandarín

Synchiropus splendidus  – vřeténka mandarín
Novinky
Ilustrační foto
Kód: 090500-0000-5

Callionymidae 

Více
Vaše nákupní cena s DPH
Cena se zobrazí při naskladnění
Není skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Callionymidae 

Měly by být chovány v dobře zavedeném akváriu s živou dekorací, živým pískem a množstvím úkrytů. V rifových nádržích by jim měla být věnována speciální péče. Pokud nebudou dostatečně krmeni, zhubnou a mohou následně uhynout. Rady požírají drobný zooplankton, proto je ideální, pokud je akvárium spojeno s refugiem. Likvidují nežádoucí ploštěnky a skelné sasanky. Nejsou agresivní vůči jiným rybám, s výjimkou vnitrodruhové agresivity. Na jedno akvárium je vhodné pořídit jen jednu nebo pár vřetének stejného druhu. Bez problémů se snesou s jinými druhy vřetének. Na svou ochranu vylučují toxický sliz, který odrazuje dravce. Tzv. kokon používají např. při spánku.
Měly by být krmeny vícekrát denně malým množstvím čerstvého, masitého krmiva. Ideální potrava zahrnuje mražený cyklop, malé kousky atremií nebo mysis obohacené vitamíny (Lipovit, Lipo-garlic). Důležitou roli při rozkrmování, navykání na nové akvárium a udržení dobré kondice může hrát také krmivo Masstick.

Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že vřeténky jsou moc krásné a chovatelné ryby, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady. 

  • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá. 
  • Rozkrmovat pomocí vynikajícího krmiva Masstick. Ryby toto krmení rády přijímají, má vysoké výživné hodnoty a trvá déle do jeho úplného zkrmení. 
  • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní mrazené krmení. Minimalizovat stres (výborný chemizmus vody, vyvarovat se agresivních obyvatel nádrže, vhodná velikost nádrže). Především z počátku doporučujeme mít ve společenské nádrži samostatnou akrylátovou nádobu s otvory a kusem dekorace (např. seřezaný květináč), kde si živočichové na sebe navzájem zvyknou bez napadání.

Upozornění na:

  • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
  • pro svoji ochranu produkují toxický sliz

Z odborné literatury:
„Vřeténka ozdobná (Synchiropus picturatus) žije v okolí Filipín a melanéských ostrovů. Dorůstá délky asi 5 cm. S oblibou se chová v akváriu. Živí se naupliemi žábronožky solně, korýši rodu Mysis, řasami a tzv. grindalem. Při ohrožení se zahrabává do písčitého dna nebo se schovává do dutin v kamenech či pod kameny.
Mnohokrát bylo v zajetí pozorováno tření. Samec imponuje samici a obeplouvá ji se vztyčenou hřbetní ploutví. Snaží se zasunout jednu z břišních ploutví pod břicho samice, bok po boku s ní vyplouvá k hladině a náhlým trhnutím obou těl třecí akt končí. V zajetí se chovají i větší vřeténka očkatá (S. ocellatus), dorůstající asi 6 cm a rozšířená na mnoha místech v korálových rifech Indického a Tichého oceánu, a asi 10 cm dlouhá vřeténka mandarin (S. splendidus), pocházející z Filipín a východoaustralského pobřeží.
Vřeténkovití žijí v tropech, subtropech i v mořích mírného zeměpisného pásu. Zdržují se na písčitém dně. Tělo mají zploštělé, protáhlé, hlavu značně velkou. Malá vychlípitelná ústa jsou vroubena silnými rty. Tělo je bez šupin. Žaberní otvory po stranách hlavy jsou malé. Obě hřbetní ploutve jsou u samců nápadně zvětšené. Na kořist se ryby vrhají skokem. Tropické druhy žijí značně skrytým životem, obtížně se loví, a proto se dovážejí do akvárií jen ojediněle.“


Zdroj: RNDr. Stanislav Frank, CSc., Mořské ryby 1997

Parametry

Parametry živočichů Na ploštěnky (Flatworm...), Na sasanky (Aiptasia, Majano...)

Recenze / Zkušenosti

Mohlo by vás zajímat