Zanclus cornutus – bičonoš zobanovitý

Zanclus cornutus  – bičonoš zobanovitý
Ilustrační foto
Kód: 008100-0000-4

Zanclidae

Více
Vaše nákupní cena s DPH
Cena se zobrazí při naskladnění
Není skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu Hlídací pes

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Zanclidae

Zanclus cornutus se živí hlavně houbami, mechovci, drobnými bezobratlými živočichy a řasami. Pořizujte samostatně nebo ve dvojicích, jsou však vhodní spíše pro zkušené akvaristy. Měl by být chován vždy v mírumilovném akvarijním osazenstvu drobnějších ryb. Větší a dravější ryby mu okusují krásnou hřbetní ploutev. Určitě je také důležité mít zaběhnuté akvárium se stabilními hodnotami a nízkými dusičnany. Při špatných akvarijních vodních podmínkách trpí nemocemi a hyne. Bohužel zkušenosti ukazují, že není příliš vhodný pro útesová akvária s tvrdými korály, spíše se mu daří v soužití s měkkými korály a diskovitými sasankami. 
Měl by být krmen několikrát denně. Ideální potrava zahrnuje řasu, malé kousky atremií nebo mysis obohacené vitamíny (Lipovit, Lipo-garlic). Jakmile se plně přizpůsobí akváriu, může být těmto rybám nabízena také vysoce kvalitní mořská vločková a peletková krmiva, jako např. DKI – Easy Reefs nebo Color mini pellets – Omega one, které skvěle doplňují základní mraženou stravu. Důležitou roli při rozkrmování, navykání na nové akvárium a udržení dobré kondice může hrát také krmivo Masstick. 

Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že bičonoš je chovatelná ryba, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady.

  • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá.
  • Rozkrmovat pomocí vynikajícího krmiva Masstick. Ryby toto krmení rády přijímají, má vysoké výživné hodnoty a trvá déle do jeho úplného zkrmení.
  • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní mrazené krmení.
  • Minimalizovat stres (výborný chemizmus vody, vyvarovat se agresivních obyvatel nádrže, vhodná velikost nádrže. Především z počátku doporučujeme mít ve společenské nádrži samostatnou akrylátovou nádobu s otvory a kusem dekorace (např. seřezaný květináč), kde si živočichové navzájem zvyknou bez napadání.

Upozornění na:

  • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
  • není jedovatý

Z odborné literatury:
"Bičonošovití jsou blízcí příbuzní čeledi bodlokovitých (Acanthuridae). Liší se však od nich velmi dlouhým třetím trnem ve hřbetní ploutvi a nepřítomností trnu nebo ploché, dopředu vychlípitelné kostěné desky na ocasním násadci, ostré jako skalpel, nebezpečné zbraně při bočních úderech ocasem. Čeleď bičonošovitých je monotypická, tj. obsahuje pouze jeden rod a jeden druh.
Bičonoš zobanovitý je jednou z nejrozšířenějších a nejběžnějších ryb v Indickém oceánu od zařasených rifů u Jižní Afriky až po roztroušené korálové útesy Arabského zálivu, od Rudého moře po Srí Lanku. Doložen je výskyt až do hloubky 180 metrů. Většinou se zdržuje v párech, zřídkakdy táhnou bičonoši v hejnech. Dorůstá délky 25 cm. Živí se hlavně houbami a řasami. O rozmnožování se ví málo. Je známo, že se bičonoši ve večerních hodinách v párech obloukem blíží k hladině a třou se. Mají tedy pelagické jikry. Název druhu Z. canescens je neplatné synonymum, neboť pod ním vlastně byla popsána mláďata bičonoše zobanovitého.
V zajetí se tento druh chová jednotlivě v zařasené nádrži s klidnými spoluobyvateli, vyžaduje různorodou potravu a častou částečnou výměnu vody."


Zdroj: RNDr. Stanislav Frank, CSc., Mořské ryby 1997

 

 

Parametry

Parametry živočichů Na houby (Porifera...), Na řasy (Chlorophyta…)

Recenze / Zkušenosti