Acreichthys tomentosus – pilníkotrn šedozelený

Acreichthys tomentosus  – pilníkotrn šedozelený
Novinky
Ilustrační foto
Kód: 136010-0000-4

Monacanthidae

Více
Vaše nákupní cena
976 Kč (806,61 Kč bez DPH)
Skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Monacanthidae

Je to plachá ryba a zřídka agresivní vůči jiným rybám, kromě možné vnitrodruhové agresivity. Akvárium by mělo obsahovat úkryty a nejlépe v podobě řas rodu Caulerpa. Společný chov s malými bezobratlými živočichy se nedoporučuje. Je to výborný likvidátor skelných sasanek, ale může si kousnout i do korálů.
Krmivo by mělo zahrnovat sušenou mořskou řasu, krill, mysis a bez problémů navykají na peletkové nebo vločkové krmiva.


Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že pilníkotrn je lehce chovatelná ryba, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady. 

  • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá. 
  • Rozkrmovat pomocí vynikajícího krmiva Masstick. Ryby toto krmení rády přijímají, má vysoké výživné hodnoty a trvá déle do jeho úplného zkrmení. 
  • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní mrazené krmení.
  • Minimalizovat stres (výborný chemizmus vody, vyvarovat se agresivních obyvatel nádrže, vhodná velikost nádrže aj.).
    Především z počátku doporučujeme mít ve společenské nádrži samostatnou akrylátovou nádobu s otvory a kusem dekorace (např. seřezaný květináč), kde si živočichové navzájem zvyknou bez napadání. 

Upozornění na: 

  • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
  • může likvidovat zévy, rournatce a korály  
  • není jedovatý

Z odborné literatury:
Pilníkotrnní jsou někdy považováni pouze za podčeleď ostencovitých (Balistidae). Jejich tělo je z boků značně zploštělé, kůže drsná. Podobně jako ostenci mají místo první hřbetní ploutve vyklopitelný silný trn a další malý, který zapadne zezadu do prohlubeniny v prvním trnu a pevně jej podepře. Břišní ploutve jim chybějí, zato z nich zbyl rovněž postavitelný trn, který natáhne kožní břišní záhyb. Tím může ryba opticky značně změnit tvar a zvětšit velikost těla, jak k tomu dochází při vzrušení. Neuvěřitelně proměnlivé je také zbarvení a kresba ryby, která je skutečným mistrem v maskování. Jednotrni žijí ve všech teplých mořích. Zdržují se v porostech chaluh a živí se polypy korálů. Na rozdíl od ostenců jsou mírumilovní. Do akvária se však dovážejí pouze následující druhy: jednotrn modropruhý (Alutera scripta), jednotrn překrásný (Chaetodermis spinossimus) a jednotrn červenoocasý (Pervagor melanocephalus).“


Zdroj: RNDr. Stanislav Frank, CSc., Mořské ryby 1997

Parametry

Parametry živočichů Na mnohoštětinatce (Hermodice), Na sasanky (Aiptasia, Majano...), Na řasy (Chlorophyta…)

Recenze / Zkušenosti