Amphiprion ocellaris – klaun očkatý (odchov)

Pomacentridae

Více
Vaše nákupní cena
319 Kč (263,64 Kč bez DPH)
Skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Pomacentridae

Klaunové jsou jedny z nejoblíbenějších mořských ryb, vyžadují nádrž s kapacitou nejméně 100 litrů objemu. Akvárium by mělo mít dostatek úkrytů pro ryby, k zabránění stresu a pro pocit bezpečí. Ve stravě nejsou vybíraví a budou konzumovat většinu rybích mrazených krmiv, pokud však je klaun označen "captive bred" nebo "odchov", je vhodné je krmit granulovanými peletami např. DKI marine od Easyreefs nebo Marine pellets od Omegy One. Klaunové se dobře přizpůsobují společenskému akváriu s malými, klidnými rybami. Patří mezi hermafrodity a v případě, že ve skupině klaunů není samice, tak největší samec změní své pohlaví a stává se tak dominantní samicí.

Vhodná symbióza se sasankou:

  • Heteractis magnifica  - sasanka velkolepá
  • Heteractis malu  -   sasanka malu
  • Entacmaea quadricolor  - sasanka čtyřbarevná
  • Stichodactyla gigantea - sasanka obrovská

Z odborné literatury:
„Je obyvatelem pobřežních vod korálových útesů ve východní části Indického oceánu, v indoaustralském souostroví, v jižním Japonsku, v okolí Filipín a v Jihočínském moři. Dorůstá délky asi 10 cm. Samice jsou větší než samci, druhý bílý příčný pruh mají rozšířený do hřbetní ploutve, vybíhající dopředu do ostnité části i dozadu do měkké části ploutve. U samců je tento střední bílý pruh, přecházející do hřbetní ploutve, nápadně zúžený. Prakticky se nerozbíhá ani dopředu, ani dozadu. Klaun očkatý je jeden z mála celkem známých 27 druhů rodu Amphiprion, u něhož jsou vyvinuty sekundární pohlavní rozdíly. V přírodě žije v symbióze s mořskými sasankami, hlavně druhů Radianthus malu, R. ritteri a Stoichactis giganteum.
Je to oblíbená akvarijní ryba. V zajetí je všežravý; ochotně přijímá veškerou živočišnou potravu živou, zmrazenou, lyofilizovanou i umělou, vločkovanou, sušenou, vhodné velikosti. V akváriu se tře u přísavného terče sasanky v krytu jejích žahavých chapadel, ale ochotně i např. v půleném květináči položeném na odřezaný bok, na strop takto vzniklé jeskyňky, zcela bez přítomnosti sasanky. Snůška obsahuje od několika desítek po asi 200 jiker. Jikry jsou relativně malé a při teplotě vody asi 27 °C se po 6-7 dnech líhne plůdek, který měří 2,7-3,2 mm. K líhnutí dochází za tmy, v noci, před ranním úsvitem. Po dalších 1-2 dnech se mláďata rozplavou. Je nutno krmit je zprvu nejlépe mořskými vířníky rodu Brachionus, popřípadě jiným jemným zooplanktonem.“


Zdroj: RNDr. Stanislav Frank, CSc., Mořské ryby 1997

Parametry

Parametry živočichů Vhodné pro nano akvária

Recenze / Zkušenosti