Vše pro vaše zdraví...
+420 731 372 222
CS
Přihlášení

*Barvy korálů a intenzita osvětlení

Představíme vám důležité faktory, které ovlivňují zbarvení mořských korálů. Existuje mnoho důvodů, nicméně nejčastější příčinou bývá změna osvětlení.

Koráli reagují na světlo úpravou počtu buněk odpovědných za využití světla, stejně jako pigmentů, které poskytují ochranu před silným světlem. Co vnímáme jako změnu barvy, je ve skutečnosti přirozená reakce korálů na určitý světelný zdroj. Koráli se snaží dosáhnout rovnováhy, kdy počet buněk a množství pigmentu odpovídá potřebám korálů jak pro výživu, tak pro ochranu.

Intenzita světla vs. vybarvení korálů

Mnoho korálů má schopnost přizpůsobit se různým intenzitám světla. Například fotosyntetičtí koráli s buňkami citlivými na světlo nazývanými zooxantely. Tyto symbiotické řasy obsahují chlorofyl a poskytují živiny korálům výměnou za svou ochranu. Pro zajištění trvalého zdroje potřebných živin reguluje hostitelský korál počet zooxantel a množství chlorofylu v těchto buňkách. Jedním ze základních kritérií pro regulaci buněk a chlorofylu je právě intenzita světla.
Pokud je světlo intenzivnější, než na jaké je korál zvyklý, může dojít k jedné ze dvou věcí. Buď některé ze zooxantel budou z korála vyloučeny, nebo se množství chlorofylu v těchto buňkách sníží. Přebytek zooxantel v jasně osvětleném prostředí může být pro korály nebezpečný. Při intenzivním světle se v korálu může kyslík generovaný jako vedlejší produkt fotosyntézy zooxantel akumulovat na toxické koncentrace.
Naproti tomu, jestliže intenzita světla je nižší než intenzita korálů, fotosyntetické buňky zooxantel nebudou schopny produkovat dostatečné množství živin pro hostitelské korály. Následně se zvýší počet zooxantel stejně jako množství chlorofylu v těchto buňkách ve snaze zachytit více světelné energie.
Tak jak ovlivňují zooxantely a koncentrace chlorofylu vliv na barvení korálu? Zooxantely mají barvu od světle zlatožluté až po hnědou a velké množství těchto buněk dává proto korálům nahnědlý vzhled. Jinými slovy intenzita světla mění barvu fotosyntetických korálů tím, že ovlivňuje koncentraci zooxantel a množství chlorofylu přítomného v těchto buňkách.
V méně intenzivních světelných podmínkách budou fotosyntetičtí koráli vypadat tmavší, protože obsahují více zooxantel k produkci většího počtu živin. Pokud ale umístíme stejný korál pod intenzivnější osvětlení, zooxantel ubude a snížené množství chlorofylu zapříčiní světlejší korálovou barvu.

Změna barvy způsobená světelným spektrem

Světelné spektrum nebo teplota barvy akvarijního osvětlení také výrazně ovlivňuje vzhled korálů. Obecně platí, že osvětlení s nižším spektrem vytváří "teplejší" žluté světlo, zatímco moduly s vyššími Kelvinovými stupni budou produkovat jasné, ostré, bílé až modré světlo. Různé akvarijní svítidla s různými barevnými spektry velice ovlivňují také korálovou barvu. Například osvětlení s obsahem Actinic Blue spektra vyzařuje oslňující fluorescenční barvy, které nejsou vidět při použití plného denního světla. Rifoví akvaristé dávají přednost různým kombinacím světelných spekter, typický osvětlovací systém pro útesové akvárium se skládá z 50% bílého světla s vysokým Kelvinovým hodnocením a 50% Aktinic Blue světla.

 Změna barvy způsobená UV světlem

V přírodě vlny ultrafialového světla (UV-A a UV-B) pronikají do oceánského povrchu, ale jsou odfiltrovány, jak světlo prochází vodním sloupcem. Bylo zjištěno, že vlnové záření UV-A i UV-B způsobují destrukci DNA a RNA v korálové tkáni. V reakci na to mnoho korálů provedlo úpravy ke snížení účinků těchto škodlivých paprsků. Tito koráli si vyvinuli ochranné pigmenty, které jsou často modré, fialové nebo růžové. Většina korálů, kteří obsahují tyto pigmenty, pochází z mělkých vod, kde je množství UV-A a UV-B světla vyšší než v hlubších oblastech útesu.
V rifových akváriích je důležité korály chránit před UV zářením. Koráli bez ochranných pigmentů jsou obzvláště citliví na účinky UV záření.
Není neobvyklé, že koráli s těmito jasnými barvami se přizpůsobí nižším podmínkám UV-A a UV-B, které se nacházejí v uzavřených akvarijních systémech. Ztráta barevné pigmentace nemusí nutně znamenat nezdravý korál – je to prostě normální korál přizpůsobený svému novému prostředí.
Mezi akvaristy je častým mylným dojmem, že barevné změny v nově zakoupených korálech jsou známkou nezdravých kusů. Mnohokrát změna barvy je pouze výsledkem korálů, které se přizpůsobují nové intenzitě osvětlení, spektru a změnám v UV světle. S ohledem na tuto skutečnost je důležité zvážit barvu nových korálů a pochopit jejich požadavky na osvětlení. Ujistěte se, že jste korály správně aklimatizovali na nové světelné podmínky a dejte jim čas pro vybarvení do konečné podoby.

 

 

Aqua Illuminations
Kód 26106-4030-11
Není skladem