Balistoides conspicillum – ostenec běloskvrnný

Balistoides conspicillum – ostenec běloskvrnný
Ilustrační foto
Kód: 135070-0000-5

Balistidae

Více
Vaše nákupní cena s DPH
Cena se zobrazí při naskladnění
Není skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu Hlídací pes

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Balistidae

Ostenci patří mezi nejagresivnější běžně chované obyvatele akvárií. Při výběru osazenstva vybírejte vždy jen z dalších agresivnějších a větších ryb, je třeba postupovat opatrně. 
Vyžadují pestrou stravu masitých potravin včetně chobotnic, ježovek, hvězdic, krillu, měkkýšů, malých ryb a korýšů, kteří jim pomáhají obrušovat jejich stále rostoucí zuby. Měli by být dostatečně krmeni, jinak by mohli v dospělosti napadat korály nebo jiné živočichy. Bez problémů si navyknou na granulovaná krmiva.

Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že ostenec je vcelku snadně chovatelná ryba, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady.

  • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá.  
  • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní mrazené krmení.

Upozornění na:

  • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
  • maso může být kontaminováno toxiny
  • agresivní, traumatogenní a konfliktní chování vůči ostatnímm rybám
  • v dospělosti může ohrožovat korály, malé ryby a jiné bezobratlé korýše
  • může kousnout i chovatele
  • tento druh občas rád okusuje gumové a plastové části akvarijního příslušenství
  • stěhuje útesy

Z odborné literatury:
"Ostenec běloskvrnný je rozšířen v Indickém a Tichém oceánu až po východní Afriku, Seychely, Madagaskar, Maskarény, Maledivy a Srí Lanku. Nežije v Arabském ani Rudém moři, jak se dříve předpokládalo. Dorůstá 50 cm. Zdržuje se v hloubce 5-60 m. Mladí jedinci se ukrývají v doupatech, dospělí se zdržují ve volném vodním prostoru nad korálovým rifem. Rty mají oranžové až červené. Ostenec běloskvrnný často obtížně přivyká zajeti. Jedinci, kteří se v akváriu dobře zabydlí, vydrží dlouho naživu. Přijímají jakoukoli živočišnou potravu, žerou však i listy hlávkového salátu a špenát. Milují dostatek prostoru pro plavání. Mnohdy napadají spoluobyvatele.
Ostencovití mají v čelistech po 8 silných dlátovitých zubech, jimiž např. drtí lastury měkkýšů a zmocňují se měkkých masitých částí těl. Požírají i ostnokožce, ale ryby nechávají bez povšimnutí. Některé druhy budují při tření jamky v písku, v nichž střeží jikry. I když je maso možná všech ostencovitých jedovaté, připravují se z něho v jihovýchodoasijských zemích chutné pokrmy, bez ohledu na časté tragicky končící otravy."


Zdroj: RNDr. Stanislav Frank, CSc., Mořské ryby 1997

 

Parametry

Parametry živočichů Na hvězdičky (Asterina...)

Recenze / Zkušenosti