Ceratosoma trilobatum

Ceratosoma trilobatum
Ilustrační foto
Kód: 419022-3060-3

Nahožábrý plž

Více
Vaše nákupní cena s DPH
Cena se zobrazí při naskladnění
Není skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu Hlídací pes

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Nahožábrý plž

Ceratosoma trilobatum (Gray, 1827)

Bali - lokalita Seraya, hloubka cca 12 m - hvězdnatka třílaločná při kladení snůšky.
Vajíčka, spojená slizem jsou kladena na žahavce a pevný podklad. Snůška je u nahožábrých plžů spirálovitě stočena. Barva snůšek nahožábrých plžů záleží nejen na druhu plže, ale i na potravě, kterou se živí.

Většina druhů Ceratosoma má hned za žábry velkolepý zahnutý hřbetní „roh“, který působí jako obranná návnada pro potenciální predátory, a to k té části těla, která obsahuje většinu nechutných chemikálií uložených z jejich potravy. Pokud si predátor do rohu kousne, tak dostane do úst množství nechutných sekrecí, které by jej měly odradit od kousnutí do některé důležitější části těla. Ceratosoma trilobatum se zřejmě živí houbami čeledi Dysideidae a rodu Euryspongia.

Hvězdnatka třílaločná se dorůstá délky až 15 cm. Základová barva se může velmi lišit od světle zelené po oranžově-červenou nebo hnědou, obvykle, ale ne vždy, skvrnitou a tečkovanou světlejšími barvami. Noha je někdy ohraničena fialovou linkou. Hlavní rozpoznávací znamení není tedy barva, ale nezaměnitelný tvar těla.

Již název „trilobatum“ znamená „tři laloky“ a tento druh má na každé straně před žábry jeden velký lalok (tj. celkem 2 laloky) a velký roh žábry (tj. 2+1 = 3 laloky).


  • Tento mořský plž čeledi Chromodorididae je rozšířený v tropických vodách oblasti Indo-Pacifiku, od východního pobřeží Afriky až po Japonsko, včetně Rudého moře.
  • Zbarvení je velmi variabilní.
  • Max. délka 15 cm.
  • Většina druhů rodu Ceratosoma je snadno identifikovatelná podle dlouhého zakřiveného dorsálního "rohu“ fungujícího jako obranná návnada.
  • Tato návnada přitahuje potenciální dravce do té části zvířete, která obsahuje většinu nepříjemných chemikálií uložených z jejich jídla.

Parametry

Recenze / Zkušenosti