Chelmon rostratus – zobec obecný

Chaetodontidae

Více
Vaše nákupní cena s DPH
Cena se zobrazí při naskladnění
Není skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu Hlídací pes

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Chaetodontidae

Chelmon rostratus je potravní specialista s dlouhou špičatou tlamičkou, kterou sbírá potravu z útesu, ale i z velmi úzkých děr a tedy uloví i skryté červy nebo měkkýše z jejich ulit a lastur.
Tato překrásná klipkovitá ryba je snem mnoha mořských akvaristů pro svoji jedinečnou krásu ale také pro svou užitečnost při likvidaci skelných sasanek. Přitom mezi klipkami patří mezi ty více snášenlivé ke korálům a ostatním bezobratlým živočichům. Korálnatců si většinou nevšímá, ale jak to bývá, tak i zde se najdou výjimky.
Přestože mnozí akvaristé chovají tuto rybu dlouhodobě, tak další Ch.rostratuse stále považují v akvarijních chovech za rybu, která dříve nebo později uhyne. Příčinou je přechod obtížný na alternativní krmiva, ryba je sice bázlivější, ale často po určitou dobu bezproblémově v nádrži plave, pak se ale stává vyhublejší a vyhublejší až je nakonec zcela vyčerpaná a uhyne.
Ch.rostratus potřebuje přijímat potravu po malých soustech ale dlouhodoběji než mnohé ostatní ryby. Bohužel ve společenských nádržích na ně často potrava nezbyde, nebo je pro ně k dispozici pouze po velmi krátký čas. Navíc je i mnoho jedinců, kteří si nemohou zvyknout na mrazená krmiva.
Mnozí akvaristé proto hledají náhradní krmiva, jako hovězí srdce, patentky, nítěnky aj. Tato krmení sice často klipkám výtečně chutnají a ryba přibírá, bohužel nejedná se o přirozená mořská krmiva a ryba stejně o něco později uhyne z důvodu kvalitou nevyváženého příjmu potravy. Jsou i případy, že takovou nevhodnou potravou ryba i oslepla. Navíc pokavad takto nevhodně krmíme, tak většinou znehodnocujeme celé společenské akvárium a dochází tak k poškozování zdraví všech obyvatel nádrže a zároveň k intenzivnímu znečišťování vody.

Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že ch.rostratus je chovatelná ryba, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady. 

 • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá. 
 • Rozkrmovat pomocí vynikajícího krmiva Masstick. Ryby toto krmení rády přijímají, má vysoké výživné hodnoty a trvá déle do jeho úplného zkrmení. 
 • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní zmrazené krmení.
 • V případě společenských nádrží, kde se ryby obtížně dostávají k potravě a to pouze po omezenou dobu je vhodné vymyslet nějaký trik. Např. krmítko s otvory, kde se dírkami dostane ke krmení díky své dlouhé špičaté tlamičce pouze Ch.rostratus. 
 • Eliminovat velkou konkurenci ryb při přijímání potravy. Minimalizovat stres (výborný chemizmus vody, vyvarovat se agresivních obyvatel nádrže, vhodná velikost nádrže aj.).
  Především z počátku doporučujeme mít ve společenské nádrži samostatnou akrylátovou nádobu s otvory a kusem dekorace (např. seřezaný květináč), kde si živočichové navzájem zvyknou bez napadání. 
 • U Ch.rostratuse je také vhodné kupovat raději větší jedince, ale vždy s ohledem na velikost vašeho akvária.

Upozornění na: 

 • může likvidovat zévy (především malé) a rournatce 
 • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
 • může být napadán bodloky 
 • náročný na příjem potravy 
 • mírně náchylnější k onemocnění 
 • není jedovatý

Z odborné literatury:

"Zobec obecný se objevuje při severním pobřeží Austrálie, při Nové Guineji, Šalomounových ostrovech, Filipínách, u Malajského poloostrova, Srí Lanky a Přední Indie, dále u ostrova Mauritius a u východoafrického pobřeží.
Z dosud známých tří druhů rodu Chelmon je největší a dorůstá asi 17 cm. Rypák má protáhlý, čelisti trubicovité, ústa malá. Mladí jedinci se podobají dospělým jak tvarem těla, tak vybarvením. Na těle má pět příčných bíle lemovaných pruhů. Jeho hojný výskyt v Thajském zálivu na skalnatém pobřeží a v korálových útesech se využívá hospodářsky. Loví se a zpracovává na rybí moučku, krmí se jím kachny a dělá se z něj hnojivo. V Malajsku je považován za vynikající pochoutku jak čerstvý, tak sušený. Samec prý má velmi příkré, strmé čelo a horizontálně postavená ústa. Samice má čelo šikmé a ústa poněkud obrácená dolů. Už podle tvaru prodloužených čelistí je specialista na vybírání potravy ze škvír mezi kameny a větvemi korálů.
V zajetí je tedy potravně vybíravý, choulostivý. Díky jednotvárnému krmení a jednostranné výživě často brzy po importu v akváriu hyne. Nejraději přijímá roupice rodu Enchytraeus a korýše rodu Mysis, což zřejmě není dostačující k udržení dobré zdravotní kondice. Potřebuje trvale extrémně čistou vodu, chudou na dusíkaté látky. Nechce-li přijímat náhradní potravu, často pomohou mladé sasanky skelné (Aiptasia), které mu chutnají a pomohou překonat první období aklimatizace v zajetí."

Zdroj: RNDr. Stanislav Frank, CSc., Mořské ryby 1997

Parametry

Parametry živočichů Na sasanky (Aiptasia, Majano...)

Recenze / Zkušenosti

Mohlo by vás zajímat