Chrysiptera hemicyanea – sapínek žlutomodrý

Pomacentridae

Více
Množstevní slevy
Cena s DPH za ks
289 Kč 238,84 Kč bez DPH
Vaše nákupní cena
289 Kč (238,84 Kč bez DPH)
Skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Pomacentridae

Chrysiptery jsou ideální ryby pro menší akvárium, mají velmi atraktivní zbarvení a mohou být chovány již od 100 litrů objemu vody. Při zřizování nádrže se ujistěte, že máte k dispozici dostatek dekorace k zajištění úkrytů a snížení stresu, mohou být teritoriální vůči svému druhu nebo rybám s podobným tvarem a velikostí těla. Chov je vhodný po kusech nebo ve větších skupinách. Rády se živí zooplanktonem a řasami vyskytujícími se v akváriu.
Měli by být krmeni několikrát denně malým množstvím čerstvého, masitého krmiva. Ideální potrava zahrnuje malé kousky atremií nebo mysis obohacené vitamíny (Lipovit, Lipo-garlic). Jakmile se plně přizpůsobí akváriu, může být těmto rybám nabízena také vysoce kvalitní mořská vločková a peletková krmiva, jako např. DKI – Easy Reefs nebo Color mini pellets – Omega one, které skvěle doplňují základní mraženou stravu.

Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že chrysiprera je snadno chovatelná ryba, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady.

  • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá.
  • Rozkrmovat pomocí vynikajícího krmiva Masstick. Ryby toto krmení rády přijímají, má vysoké výživné hodnoty a trvá déle do jeho úplného zkrmení.
  • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní mrazené krmení.
  • Minimalizovat stres (výborný chemizmus vody, vyvarovat se agresivních obyvatel nádrže, vhodná velikost nádrže aj.). Především z počátku doporučujeme mít ve společenské nádrži samostatnou akrylátovou nádobu s otvory a kusem dekorace (např. seřezaný květináč), kde si živočichové navzájem zvyknou bez napadání.

Upozornění na:

  • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
  • mohou být teritoriální
  • nejsou jedovaté

Z odborné literatury:
„Sapínek žlutomodrý žije hlavně u Šalomounových ostrovů, Nové Guineje, Filipín, Zadní Indie a jižního Japonska. Dorůstá délky jen 5-6 cm. Na některých lokalitách (např. na Nové Guineji) rybám chybí žluté zbarvení: příslušné části těla jsou průsvitně bělavé. Obývá laguny a pobřežní korálové rify od 1 do 16 m hloubky. Žije v malých skupinách. Plankton loví většinou 30–50 cm nade dnem.
V akváriu je velmi vděčným všežravým chovancem, pouze v dospělosti je agresivní vůči příslušníkům svého druhu; hlavně se doslova vraždí samci mezi sebou. Způsobuje to malý prostor akvária a nedostatek úkrytů. Pokusně chovaný pár ve 150litrovém akváriu se třel po dobu jednoho roku v 5-7denních intervalech. Pohlaví ryb se pozná jen v době tření. Samci jsou vždy větší, s vyšším tělem, samice menší, s plnější břišní partií. Navíc je markantně odlišný tvar urogenitální papily. Močopohlavní bradavka samce je menší, kónická, ke konci zašpičatělá. Kladélko samice je nápadně široké, válcovité, stejného průměru po celé délce, dlouhé 4-5 mm. Tření probíhá v jeskyňce (vytvořené např. z půleného, na bok položeného květináče), na její strop. Jikry jsou malé, oválné. Dlouhý průměr jikry činí 0,8 mm, krátký průměr 0,4 mm. Mláďata v jikerném obalu jsou pozitivně geotropická, tj. od stropu jeskyňky směřují všechna hlavou a podkovovitě ohnutým ocasem dolů, ve směru zemské tíže. Plůdek se líhne při teplotě 28 °C za 5 dní, vždy v noci před svítáním; po dvou dnech naplní plynový měchýř a rozplave se vodorovně. Zprvu vyžaduje nejjemnější živou potravu, nejlépe mořské nálevníky rodu Euplotes a vířníky druhu Brachionus plicatilis.“


Zdroj: RNDr. Stanislav Frank, CSc., Mořské ryby 1997

 

Parametry

Recenze / Zkušenosti

Mohlo by vás zajímat