Dardanus calidus – poustevníček sasankový

Dardanus calidus – poustevníček sasankový
Ilustrační foto
Kód: 601720-0000-5

Poustevník

Více
Vaše nákupní cena s DPH
Cena se zobrazí při naskladnění
Není skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu Hlídací pes

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Poustevník

Dardanus calidus je poustevníček vyskytující se od Středozemního moře až po východní Atlantik. Je známý především velmi zajímavou symbiózu se sasankami Calliactis parasitica. Vztah je skutečně symbiotický, protože sasanka získává kousky potravy ze zbytků jídla poustevníčka, zatímco krab těží z výhod žahavých chapadel sasanky odrazujících predátory. D. calidus může dorůstat do délky 12 centimetrů a jako ochrany používá prázdné ulity např. rodů Tonna nebo Charonia.
V akváriu je tento poustevníček zcela nenáročný, a přestože se v přírodě vyskytuje ve vodách se sezónními poklesy teplot, tak celoroční teploty v akváriu až kolem 24 °C mu nedělají problém, ale pro zdravou kondici symbiotických sasanek Calliactis parasitica je vhodné vodu v akváriu udržovat chladnější. Žere takřka všechno: ryby, krevety, mořské ježky, hvězdice, červy, sasanky, měkkýše a také Caulerpy.
Z toho plyne upozornění: poustevníčka sasankového v žádném případě nedávat do společenského akvária. V druhovém akváriu je nutné především dbát na to, aby případné sasanky na ulitě poustevníka dostaly také potřebné množství potravy a poustevníčkovi Dardanus calidus nabídnout náhradní prázdnou ulitu pro jeho růst.

  • Poustevníci jsou nezbytnou součástí úklidové posádky, konzumují mnoho druhů řas včetně vláknitých řas a sinic, kromě toho ještě provzdušňují písek.
  • Je bezpečný i pro rifové akvárium.
  • Žije v opuštěných ulitách, které může v průběhu svého růstu měnit.
  • Většinou jim stačí přirozená výživa pouze ze zaběhnutého akvária, je však vhodné je přikrmovat sušenou řasou, aby nevykazovaly známky hladovění.

Parametry

Parametry živočichů Na čištění útesu, Na řasy (Chlorophyta…)

Recenze / Zkušenosti