Diodon holocanthus – ježík hnědý

Diodon holocanthus – ježík hnědý
Ilustrační foto
Kód: 141100-2000-3

Ježík hnědý Diodon holocanthus řád čtverzubci Tetraodontiformes se vyskytuje v teplých vodách tropických oblastí všech hlavních moří a oceánů. Dospělí jedinci mohou dosahovat délky až 50 cm.…

Více
Vaše nákupní cena s DPH
Cena se zobrazí při naskladnění
Není skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu Hlídací pes

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Ježík hnědý Diodon holocanthus řád čtverzubci Tetraodontiformes se vyskytuje v teplých vodách tropických oblastí všech hlavních moří a oceánů. Dospělí jedinci mohou dosahovat délky až 50 cm. Anglicky má mnoho zlidovělých názvů jako např. Long-spine porcupinefish, spiny puffer, porcupine puffer, porcupinefish, longspined porcupinefish, freckled porcupinefish and balloon porcupinefish.

Potápěči se s ním setkávají na široké škále stanovišť, včetně bohatých mělkých útesů a otevřených oblastí s kamenitým nebo měkkým bahnitým podkladem, a to až do hloubky 35 metrů. Mláďata byla pozorována, jak cestují s proudy mezi plovoucími pelagickými hnědými makrořasami Sargassum. Subadultní jedinci jsou společenští a tvoří malé skupiny, zatímco dospělí jedinci jsou samotáři.

Mladé ryby mají skvrnitý vzhled (zvláště výrazný na břiše). Dospělé adultní ryby mají jen velké tmavé skvrny na hřbetě a mladé juvenilní mají ještě více drobných skvrnek mezi, přičemž skvrn s věkem ubývá. S věkem se také mění tvar těla. Diodon holocanthus upoutá pozornost zvláštním robustně tvarovaným tělem s výraznýma baňatýma očima a četnými protáhlými ostny pokrývajícími jeho tělo, především hlavu. Tyto trny normálně leží naplocho, ale v případě ohrožení nebo obtěžování může ryba spolknout vodu nebo vzduch, což způsobí, že se její tělo nafoukne téměř na dvojnásobek své velikosti a trny se vztyčí v nebezpečných úhlech, což připomíná fotbalový míč s hroty po celém těle. To má odradit predátory a tento obranný mechanismus je krajním řešením a nikdy by neměl být aktivně vyvoláván ať už potápěči nebo chovateli. Obzvláště nebezpečné je, pokud ryby místo vody polykají vzduch. Takže při manipulaci by měl být vždy udržován neustále pod vodou, aby nepolkl vzduch, kterého by se obtížně zbavoval. Zuby ježíků jsou srostlé a vytvářejí strukturu podobnou zobáku.

Péče

Tato převážně noční ryba je špatným plavcem, který by neměl být chován společně s mořskými ježky, pláštěnci, mlži nebo s kraby kvůli jeho silným zubům, mohli by se jednoduše stát jeho potravou.

Jedná se o oblíbený druh pro mořská akvária s rybami tzv. „only fish“, a to díky jejich atraktivnímu vzhledu a velmi přátelské povaze. Protože ježíci patří mezi větší ryby, je pro dospělého ježíka vhodná větší nádrž. Navzdory své případné velikosti je ježík hnědý mezi ostatními druhy ježíků poměrně mírný, i když je třeba ho stále považovat za poloagresivní rybu. Ježíci mohou být chováni v párech nebo skupinách ve velké nádrži, pokud jsou všechny ryby stejně velké a jsou do akvária přidány současně. Zvolené společenství ryb v mořském akváriu by mělo mít podobnou velikost a temperament, např. velcí pomci, velcí bodloci, čtverzubci, velcí pyskouni, menší murény atd. Akvárium by mělo mít větší množství rifových skalek s několika úkryty a s otevřeným prostorem pro plavání podél přední části. Filtrace musí být účinná, aby zvládla nespotřebované krmení a velké množství odpadu, které tyto ryby produkují, ale pohyb vody by neměl být příliš intenzivní. Chov se také nedoporučuje společně s čistícími rybami rodu labroides, které jim mohou poškodit jemnou kůži.

Při chovu ve správných podmínkách se z ježíka stane skutečný člen domácnosti s velkou dávkou osobnosti, která se brzy naučí rozpoznávat svého majitele a prosit o potravu. Jen se nenechte zlákat ke krmení přímo z ruky (dělá to mnoho akvaristů) a vždy přidávejte potravu v bezpečné vzdálenosti nebo pomocí kleští! Majitelé přirovnávají ježíky k "domácím mazlíčkům“ - pro jejich povahu a reakce na vizuální podněty.

Ježíci patří do řádu čtverzubců Tetraodontiformes a ty jsou známé tím, že prokousávají trubky, kabely, a dokonce i topná tělesa, takže je třeba velmi dobře zvážit, kam umístíte vybavení; při provádění jakékoli údržby v nádrži také vždy pečlivě sledujte, kde se ryby nacházejí.

 

Krmení

Zuby ježíků připomínají zobák jsou určeny k drcení kořisti s tvrdou skořápkou a tyto zuby neustále rostou. Pokud nejsou opotřebovávány tvrdou potravou, vyrostou do té míry, že ježík již nedokáže potravu přijímat. Proto je nutné běžně nabízet pestrou masitou stravu s vitamíny a s tvrdou složkou např, krill, krevety, škeble ve skořápce, kraby, chobotnice, olihně, různé plže s ulitami atd. V opačném případě budete nakonec muset na svém ježíkovi provádět trochu amatérské stomatologie, abyste je mohli v mořském akváriu chovat dlouhodobě. I u nás jsou známy případy návštěvy veterináře z důvodu přerostení „zobáku“ ježíka. Dostatečné množství živých kamenů v nádrži také poskytne ježíkovi spoustu příležitostí k „prohlížení“, což také pomůže udržet zuby pod kontrolou. Občas lze podávat i některé krmení pro býložravé, ale vyhněte se jakémukoli plovoucímu krmivu, protože ryba může pozřít vzduch, což může vést k problémům se vztlakem. Krmte malé množství 3x denně.

Při chovu si také rychle všimnete, že tento druh bude neustále "žadonit" o potravu téměř štěněčím způsobem. Nemusí to nutně znamenat, že má exemplář skutečně hlad. Jednoduše se naučil spojovat vaši přítomnost s příchodem potravy. Nenechte se oklamat a nepřekrmujte!

Odchov

Tento druh nebyl v domácím akváriu odchován. Ve volné přírodě se tento druh tře na hladině za svítání nebo za soumraku v párech nebo skupinách samců s jednou samicí.

Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že ježík je chovatelná ryba, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady:

  • ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá.
  • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
  • znát druh – má specifické potřeby, které je třeba splnit, pokud má žít dlouhý a zdravý život v zajetí.
  • při manipulaci postupujte opatrně, nesmějí nasávat vzduch (problémy s jeho následným vyloučením)
  • může ohrožovat bezobratlé živočichy a malé ryby
  • dostatečně velké akvárium
  • co nejpestřejší krmení a musí obsahovat i tvrdé části
  • přidávat do krmiva vitamíny – nám se osvědčil Lipovit od Tropic Marin
  • nepřekrmovat

Parametry

Recenze / Zkušenosti

Mohlo by vás zajímat