Gramma loreto – kanícek fialovožlutý

Gramma loreto – kanícek fialovožlutý
Novinky
Ilustrační foto
Kód: 020050-0000-3

Kanícek fialovožlutý – Gramma loreto Poey, 1868, angl. Royal Gramma Basslet. Druhové jméno „loreto“ v odborném názvu je jediné v živočišné říši a je spjato se zajímavým příběhem tajemné ženy Loreto…

Více
Vaše nákupní cena
1 090 Kč (900,83 Kč bez DPH)
Skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Kanícek fialovožlutý – Gramma loreto Poey, 1868, angl. Royal Gramma Basslet. Druhové jméno „loreto“ v odborném názvu je jediné v živočišné říši a je spjato se zajímavým příběhem tajemné ženy Loreto Martinez. Možná je to tak trochu škoda, že v českém názvu nebylo odborné druhové jméno „loreto“ respektováno. Kanícek fialovožlutý patří do čeledi Grammatidae.

Čeleď kaníckovití – Grammatidae je malá čeleď tropických mořských paprskoploutvých ryb, které byly dříve řazeny do řádu Perciformes, ale nyní jsou považovány za incertae sedis (nejisté taxonomické zařazení) v odvozené skupině Percomorpha. Čeleď kaníckovití – Grammatidae má dva rody – rod Gramma a rod Lipogramma. Je to skupina ryb vyskytující pouze se v tropickém západním Atlantiku (Karibiku). Částečně se vyznačují přerušovanou nebo chybějící postranní čárou. Největší druhy dosahují maximální délky kolem 10 cm. Některé druhy kanícků jsou pro své pestré zbarvení a nenáročnost s oblibou chováni v rifových mořských akváriích.

Kanícci jsou primárně karnivorní (masožravé) mořské ryby. Jejich strava se v akvarijním chovu skládá především z drobné živé nebo kvalitní mrazené kořisti: artemie, mysis, malý kryl, kousky krevet nebo mušlí... Přijímají i kvalitní suchou potravu jako je DKI Easy reefs a doporučujeme DKI marine ß-carotene pro zvýraznění jejich nádherné barevnosti.

Z čeledi kaníckovití – Grammatidae je kanícek fialovožlutý – Gramma loreto nejoblíbenější. je Kanícek fialovožlutý nabízí nádhernou kompaktní kombinaci výrazných barev a zaručeně rozzáří barvami každé mořské akvárium. Má odstíny jasně fialové až fialové barvy vepředu, kontrastující se zářivě žlutou ocasní částí. Kanícek fialovožlutý je vyhledávaný jak pro svůj jedinečný barevný vzor, tak pro relativně malou dospělou velikost max. do 8 cm. Je to skvělá začátečnická ryba, která se dobře hodí pro různé velikosti a typy mořských akvárií, dokonce i pro malé systémy nano útesů. Gramma loreto je svou nenáročností vhodná i pro cyklování (nabíhání) nového rifového akvária.

Kanícek fialovožlutý – Gramma loreto pochází z hlubinných útesů Karibiku, od Baham po Venezuelu, Antily, Bermudy až po mořské vody obklopující Střední Ameriku a severní část Jižní Ameriky. V přírodě se setkáváme se skupinami čítajícími i několik desítek jedinců. Je to tedy v přírodě poměrně společenský druh a těší se ze společnosti svých druhů. Pokud je však chován v příliš malém akváriu, může se u něj projevit především vnitrodruhová agresivita – tj. vůči rybám stejného druhu nebo i podobného vzhledu. Proto je nutné při úvaze o chovu více jedinců zvolit nádrž o objemu alespoň 600 litrů, a to v poměru jedna Gramma loreto na každých 200 litrů. Agresivní chování je velmi nápadné: široce otevřená tlama a zastrašující postoj. Ve skupině je vytvořena hierarchie a největší ryba je obvykle dominantní samec. Může být výhodou mít různě velké ryby, protože to zvyšuje šanci mít samce i samice. Ve skupině je potom vytvořena hierarchie a největší ryba je obvykle dominantní. Podobně jako v přírodě mají rádi vertikální skály s mnoha úkryty. Přes den je velmi aktivní a nepřetržitě plave podél reliéfu útesu, zejména ve spodní části akvária. Někdy ji uvidíte plavat s břichem nahoru! V noci tato ryba odpočívá v otvoru vytvořeném kameny dekorace, nebo v umělé jeskyni.

Proto je vhodné mít v akváriu tyto potřebné jeskyně nebo díry, kam tato bojácná ryba při sebemenším nebezpečí zaplave a za několik okamžiků vyleze. Pokud se ve svém akváriu necítí dobře nebo ji spolubydlící zastrašují, tráví čas v úkrytu, což ale není normální (zkontrolujte, zda ji neobtěžují jiné ryby). Pozor především na velmi aktivní a příliš agresivní pyskouny. Nicméně, kanícek fialovožlutý je většinou velmi mírumilovný k většině osazenstva korálového akvária s podobnou velikostí a temperamentem.

Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že kaníček fialovožlutý je snadno chovatelná ryba, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady.

 • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá.
 • Rozkrmovat pomocí vynikajícího kvalitního mtazeného krmiva nebo krmiva masstick. Ryby toto krmení rády přijímají, má vysoké výživné hodnoty.
 • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní mrazené krmení. Minimalizovat stres (výborný chemizmus vody, vyvarovat se agresivních obyvatel nádrže, vhodná velikost nádrže). Především z počátku doporučujeme mít ve společenské nádrži samostatnou akrylátovou nádobu s otvory a kusem dekorace (např. seřezaný květináč), kde si živočichové na sebe navzájem zvyknou bez napadání.

Upozornění na:

 • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
 • může vyskočit z nezakrytého akvária
 • více kusů chovat pouze s největší opatrností ve větších akváriích
 • není jedovatý
 • doporučené vodní podmínky 24-26 °C, KH 7,5-10, pH 8,1-8,4, hustota 1,022-1,026.
 • náročnost: je dokonale vhodný i pro začínající mořské akvaristy.
 • podobné ryby: Pictichromis paccagnellae - sapínovec žlutofialový, Gramma brasiliensis - kanícek brazilský
 • povaha: mírumilovný (až na vnitrodruhovou agresivitu)
 • vhodnost do korálového akvária: ano
 • množení v akváriích: Ano

Parametry

Parametry živočichů Vhodné pro nano akvária

Recenze / Zkušenosti

Mohlo by vás zajímat