Heniochus acuminatus – klipka hrotcová

Heniochus acuminatus – klipka hrotcová
Novinky
Ilustrační foto
Kód: 030250-0000-5

Chaetodontidae

Více
Vaše nákupní cena s DPH
Cena se zobrazí při naskladnění
Není skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu Hlídací pes

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Chaetodontidae

Klipky jsou mírumilovné plaché ryby, vyhovuje jim akvárium o velikosti 500 l nebo větší, mohou se chovat společně s jinými rybami stejného druhu, je však vhodné je zavádět do nádrže společně. Akvárium by mělo obsahovat vhodnou dekoraci pro možnost úkrytu. Neměly by být chovány v útesových nádržích, protože mohou okusovat bezobratlé živočichy, měkké a kožnaté korály. Požírají i skelné sasanky. Jakmile se aklimatizují, mohou být několikrát denně krmeny různorodou stravou masitých krmiv (artemie, mysis, krill) a časem si zvyknou i na vlčková či granulovaná krmiva. Je to vynikající ryba pro začátečníky.

Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že klipka je lehce chovatelná ryba, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady. 

  • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá. 
  • Rozkrmovat pomocí vynikajícího krmiva Masstick. Ryby toto krmení rády přijímají, má vysoké výživné hodnoty a trvá déle do jeho úplného zkrmení. 
  • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní mrazené krmení.
  • Minimalizovat stres (výborný chemizmus vody, vyvarovat se agresivních obyvatel nádrže, vhodná velikost nádrže aj.).
    Především z počátku doporučujeme mít ve společenské nádrži samostatnou akrylátovou nádobu s otvory a kusem dekorace (např. seřezaný květináč), kde si živočichové navzájem zvyknou bez napadání. 

Upozornění na: 

  • může likvidovat zévy, rournatce a tvrdé i měkké korály  
  • není jedovatá

Z odborné literatury:

"Klipka hrotcová je pravděpodobně nejrozšířenějším druhem z dosud známých osmi zástupců rodu Heniochus. Žije v Indopacifiku na východ až po Havaj, na západ po jižní Japonsko, dále u Indonésie a Austrálie a u východoafrických břehů až po Rudé moře. Dorůstá délky asi 20 cm. Je oblíbena v akváriu, je dekorativní a hodí se pro společné nádrže. Občas bývá nesnášenlivá k příslušníkům svého druhu.
Nejlépe je obstarat si několik mláďat najednou, která si na sebe zvyknou a pak se dobře snášejí i v dospělosti. Zárukou je hlavně dostatečně velká nádrž. Zřídka trpí nemocemi, dobře se dá převést na náhradní potravu. Mladí jedinci se často chovají jako čističi. Klipka hrotcová patří snad k nejlépe chovatelným klipkám. Hejno několika jedinců poskytne chovateli pěkný pohled a radost ze snadné aklimatizace v zajetí."

Zdroj: RNDr. Stanislav Frank, CSc., Mořské ryby 1997

Parametry

Recenze / Zkušenosti