Heniochus acuminatus – klipka hrotcová

Heniochus acuminatus – klipka hrotcová
Novinky
Ilustrační foto
Kód: 030250-0000-4

Chaetodontidae

Více
Vaše nákupní cena
1 490 Kč (1 231,41 Kč bez DPH)
Skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Chaetodontidae

Klipky jsou mírumilovné plaché ryby, vyhovuje jim akvárium o velikosti 500 l nebo větší, mohou se chovat společně s jinými rybami stejného druhu, je však vhodné je zavádět do nádrže společně. Akvárium by mělo obsahovat vhodnou dekoraci pro možnost úkrytu. Neměly by být chovány v útesových nádržích, protože mohou okusovat bezobratlé živočichy, měkké a kožnaté korály. Požírají i skelné sasanky. Jakmile se aklimatizují, mohou být několikrát denně krmeny různorodou stravou masitých krmiv (artemie, mysis, krill) a časem si zvyknou i na vlčková či granulovaná krmiva, jako např. DKI – Easy Reefs, které skvěle doplňují základní mraženou stravu. Je to vynikající ryba pro začátečníky.

Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že klipka je lehce chovatelná ryba, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady. 

  • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá. 
  • Rozkrmovat pomocí vynikajícího krmiva Masstick. Ryby toto krmení rády přijímají, má vysoké výživné hodnoty a trvá déle do jeho úplného zkrmení. 
  • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní mrazené krmení.
  • Minimalizovat stres (výborný chemizmus vody, vyvarovat se agresivních obyvatel nádrže, vhodná velikost nádrže aj.).
    Především z počátku doporučujeme mít ve společenské nádrži samostatnou akrylátovou nádobu s otvory a kusem dekorace (např. seřezaný květináč), kde si živočichové navzájem zvyknou bez napadání. 

Upozornění na: 

  • může likvidovat zévy, rournatce a tvrdé i měkké korály  
  • není jedovatá

Z odborné literatury:

"Klipka hrotcová je pravděpodobně nejrozšířenějším druhem z dosud známých osmi zástupců rodu Heniochus. Žije v Indopacifiku na východ až po Havaj, na západ po jižní Japonsko, dále u Indonésie a Austrálie a u východoafrických břehů až po Rudé moře. Dorůstá délky asi 20 cm. Je oblíbena v akváriu, je dekorativní a hodí se pro společné nádrže. Občas bývá nesnášenlivá k příslušníkům svého druhu.
Nejlépe je obstarat si několik mláďat najednou, která si na sebe zvyknou a pak se dobře snášejí i v dospělosti. Zárukou je hlavně dostatečně velká nádrž. Zřídka trpí nemocemi, dobře se dá převést na náhradní potravu. Mladí jedinci se často chovají jako čističi. Klipka hrotcová patří snad k nejlépe chovatelným klipkám. Hejno několika jedinců poskytne chovateli pěkný pohled a radost ze snadné aklimatizace v zajetí."

Zdroj: RNDr. Stanislav Frank, CSc., Mořské ryby 1997

Parametry

Recenze / Zkušenosti