Opistognathus aurifrons – studnař zlatočelý

Opistognathus aurifrons – studnař zlatočelý
Ilustrační foto
Kód: 075050-0000-3

Opistognathidae

Více
Vaše nákupní cena s DPH
Cena se zobrazí při naskladnění
Není skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu Hlídací pes

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Opistognathidae

Studnař je roztomilá rybka s velkou osobností. Bývá plachý a je vhodné jej postupně aklimatizovat do mírumilovného prostředí s klidnými rybami v zakrytém akváriu (při vylekání skáče). Při pořizování mu nachystejte na dně akvária alespoň 12 cm jemného písku. Je důležité vědět, že studnaři jedí krmivo jen dokud padá dolů a je v blízkosti jeho písečné nory, ze dna ho již nevezmou! Krmte častěji a po troškách drobným krmivem jako je např. cyklop.

Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že studnaři jsou chovatelné ryby, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady.

  • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá.
  • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní mrazené krmení.
  • Minimalizovat stres (výborný chemizmus vody, vyvarovat se agresivních obyvatel nádrže, vhodná velikost nádrže). Především z počátku doporučujeme mít ve společenské nádrži samostatnou akrylátovou nádobu s otvory a kusem dekorace (např. seřezaný květináč), kde si živočichové navzájem zvyknou bez napadání. 

Upozornění na:

  • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
  • není jedovatý  

Z odborné literatury:
"Studnař zlatočelý žije v tropické západní části Atlantského oceánu, hlavně v Karibském moři. Dorůstá asi 12 cm. V přírodě je znám až z hloubky 45 metrů. V písčitém dnu hloubí svislé šachty a kolem ústí je vyzdívá malými lasturami mlžů nebo úlomky korálů, popřípadě drobnými kaménky. Opustí-li na čas své obydlí, postává ve vodě hlavou šikmo vzhůru. Vyrušen mizí ve svislé rource (doupěti) hlavou nebo ocasem napřed. Brzy však zvědav
vystrčí část hlavy ven a rozhlíží se po kořisti.
V akváriu vyžaduje silnou vrstvu písku, aspoň 10 cm. Lze ho chovat pouze s klidnými druhy ryb, nejlépe s příslušníky téhož druhu. V zajetí bylo víckrát pozorováno jeho tření. Samice odchovává jikry v ústech. Žere i během vývoje jiker. Chomáč jiker prostě vyplivne do doupěte a po nažrání ho opět vezme do úst. V závislosti na teplotě se plůdek líhne za 6-8 dní.
Do čeledi Opistognathidae patří rody Opistognathus, Merogymnus a Tandys. Celkem asi 20 druhů je rozšířeno v západním tropickém Atlantiku a v indopacificko-australské oblasti. Většina druhů je malých rozměrů, z pobřeží Austrálie jsou však známy i druhy velké; např. Merogymnus eximius dorůstá délky 36 cm, Tandys maculata dokonce 43 cm.
Druhy z Karibského moře jsou vesměs malé. Studnař žlutý (Opistognathus gilberti) dorůstá pouze 6 cm a žije v hloubce 30-50 metrů. Staví doupě jako studnař zlatočelý.
Studnař tmavý (Opistognathus whitehursti) dorůstá asi 7,5 cm a žije převážně v hloubce pouhých 7 metrů. Jikry v ústech inkubuje samec. Doupata hloubí v podobě svislých studní, ale nezpevňuje je ani lasturami, ani korály či kaménky.
Studnař pruhovaný (Opistognathus fasciatus) dorůstá délky až 17 cm. Zdržuje se v doupěti po celý den jako studnař tmavý a studnař skvrnitý. Dává přednost hloubce kolem 2 metrů.
Studnař skvrnitý (Opistognathus maxillosus) dorůstá asi 14 cm. Vytváří chodby hluboké až 29 cm, s prostornou dutinou v dolní části. Šachtu pečlivě zpevňuje a vykládá různým dostupným materiálem. Z ústí šachty mu často vyčnívá jen rypák a oči. Mnohdy úplně zmizí v doupěti, přičemž zakryje vstupní otvor např. kusem korálu."


Zdroj: RNDr. Stanislav Frank, CSc., Mořské ryby 1997

 

Parametry

Recenze / Zkušenosti