Pomacanthus imperator "juv" – pomec císařský

Pomacanthus imperator "juv" – pomec císařský
Ilustrační foto
Kód: 060266-0050-3

Pomacanthidae

Více
Vaše nákupní cena s DPH
Cena se zobrazí při naskladnění
Není skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Pomacanthidae

Dalo by se říci, že Pomacanthus imperator se většinou snaží převzít hlavní roli v rybí komunitě akvária a obvykle se mu to podaří, je to velice dominantní a krásný pomec. Má výrazně modré tělo pokryté jasně žlutými horizontálními pruhy, které kulminují v jasně žluté až oranžové kaudální ploutve. Úžasná modročerná „škraboška“ pokrývá oči a podobně zbarvený vertikální proužek se táhne od prsních ploutví dvě třetiny cesty až k tělu. Ústa jsou bílá. Juvenilní zbarvení je černé s kruhovými bílými a modrými pruhy začínajícími na ocasu. Ačkoli je vyhledávaný pro své barvy, dospělé zbarvení nemusí být tak nápadné. Vyžaduje akvárium s živými kameny a rozsáhlé skalní sestavy s úkryty, aby se cítil bezpečně. Mohl by při nedostatku potravy okusovat tvrdé a kožnaté korály.
Měl by být krmen stravou bohatou na různé mořské řasy, mraženým krillem, mysis a artemiemi.

Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že Pomacanthus imperator je chovatelná ryba, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady.

  • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá.
  • Rozkrmovat pomocí vynikajícího krmiva Masstick. Ryby toto krmení rády přijímají, má vysoké výživné hodnoty a trvá déle do jeho úplného zkrmení.
  • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní mrazené krmení.
  • Minimalizovat stres (výborný chemizmus vody, vyvarovat se agresivních obyvatel nádrže, vhodná velikost nádrže aj.). Především z počátku doporučujeme mít ve společenské nádrži samostatnou akrylátovou nádobu s otvory a kusem dekorace (např. seřezaný květináč), kde si živočichové navzájem zvyknou bez napadání. 

Upozornění na:

  • může okusovat tvrdé a kožnaté korály
  • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
  • není jedovatý

Z odborné literatury:

"Pomec císařský je rozšířen v tropické části Indického a Tichého oceánu při pobřeží východní Afriky, v Arabském zálivu a Rudém moři. Dorůstá délky až 40 cm. Nejčastěji se vyskytuje v hloubce od 3 do 70 m. Dospělí jedinci tvoří malé skupiny nebo plavou jednotlivě nad skalnatým podkladem či nad živými korálovými útesy. Mladí jedinci obývají jednotlivě škvíry a prostory přímo v korálových rifech. Dospělé ryby dovedou vydávat silné vrzavé, skřípavé zvuky.
Mládata importovaná pro akvarijní účely snadno a rychle přecházejí na náhradní potravu. Čistota vody je pro ně rozhodují.
Doložené stáří, jehož dosáhla tato ryba v zajetí, činí 16 let.

Obdobné geografické rozšíření má i pomec prstenčitý (Pomacanthodes annularis), který je velmi hojný zvláště v okolí Srí Lanky a vzácný u Madagaskaru a východoafrického pobřeží. Dorůstá délky asi 35 cm a zdržuje se nejčastěji v hloubce 5-35 m.
Často obývá zakalené vody. Obvykle plave v párech, vzácněji ve skupinách. Živí se rád planktonem ve volné vodě. Přestože má podobné pruhování jako pomec císařský (ale modré na bronzovém těle), liší se od něho na první pohled žlutou skvrnou za okem, ohraničenou modrým prstencem. Mladé importované ryby dobře přivykají na zajetí a při dobré kvalitě vody s chutí žerou a dobře rostou."

Zdroj: RNDr. Stanislav Frank, CSc., Mořské ryby 1997

Parametry

Parametry živočichů Na houby (Porifera...), Na řasy (Chlorophyta…)

Recenze / Zkušenosti