Ostracion cubicus – havýš žlutohnědý

Ostracion cubicus – havýš žlutohnědý
Ilustrační foto
Kód: 137150-0000-2

Ostraciidae

Více
Vaše nákupní cena s DPH
Cena se zobrazí při naskladnění
Není skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu Hlídací pes

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Ostraciidae

Při pořizování havýše berte na vědomí, že je to pomalejší plavec a že by ho mohlo nasát silné čerpadlo. Jsou to hermafrodité, juvenilní jedinci dospívají v samice a pak se některé mění v samce, ti jsou barevnější. Chov není vhodný společně s čistícími rybami (labroides), které by jim poškodili jemnou kůži ani s agresivními druhy ryb a s bezobratlými živočichy. Pokud bude tato ryba vystavena velkému stresu, může uvolnit ze svých sliznic jedovatý ostracitoxin, který může následně otrávit rybí osádku. Mohl by okusovat rournatce a je vnitrodruhově agresivní. Při správné výživě a dobrých podmínkách se jedná o dlouhověkou rybu.
Je to všežravec a bude konzumovat masité pokrmy a okusovat řasy z kamenů. Dle jejich velikosti mu nabídněte artemie, mysis, krill, kousky ryb, chobotnic, měkkýšů a řasy. Jsou to pomalí jedlíci, a proto by neměli být v nádrži společně s agresivními rybami.

Naše vlastní zkušenosti ukázaly, že havýš je vcelku snadně chovatelná ryba, ale je potřeba se snažit dodržet některé zásady.

  • Ryby brát od ověřených dodavatelů, řádně si je prohlédnout a nechat si poradit. Obchodníka poprosit o možnost vidět jak a jaké krmení vybraný jedinec přijímá.
  • Rozkrmovat pomocí vynikajícího krmiva masstick. Ryby toto krmení rády přijímají, má vysoké výživné hodnoty a trvá déle do jeho úplného zkrmení.
  • Pro ryby používat co nejpestřejší a kvalitní mrazené krmení.
  • Minimalizovat stres (výborný chemizmus vody, vyvarovat se agresivních obyvatel nádrže, vhodná velikost nádrže. Především z počátku doporučujeme mít ve společenské nádrži samostatnou akrylátovou nádobu s otvory a kusem dekorace (např. seřezaný květináč), kde si živočichové navzájem zvyknou bez napadání.

Upozornění na:

  • postupná aklimatizace na samotné akvárium a jeho obyvatele
  • může uvolnit ze svých sliznic pro ryby jedovatý ostracitoxin
  • vnitrodruhová agresivita

Parametry

Recenze / Zkušenosti

Mohlo by vás zajímat