Berghia verrucicornis – vláknovka "pojídač aiptasii"

Berghia verrucicornis – vláknovka "pojídač aiptasii"
Ilustrační foto
Kód: 418025-0000-3

Nahožábrý plž

Více
Vaše nákupní cena s DPH
Cena se zobrazí při naskladnění
Není skladem
Doporučit známému Dotaz na produkt Přidat do wishlistu Hlídací pes

Tento produkt naleznete v těchto kategoriích:

Popis

Nahožábrý plž

  • Vláknovka je většinou snadno udržitelný plžík a v případě, že se necítí spokojeně, může změnit barvu z bílé do šedé.
  • Je to spíše noční živočich a vyhledává tmavé zákoutí akvária s nízkým prouděním.
  • Tento zajímavý nahožábrý plž je jediným živočichem, který dokáže zcela zlikvidovat populaci skelných sasanek ve vašem celém akvarijním systému (v trubkách, kamenech, přepadu apod.).
  • Jeho vynikající schopnost zlikvidovat skelnou sasanku beze zbytků schopných dalšího množení, jeho naprostá neškodnost pro ostatní živočichy a výborná schopnost množení jsou také známy.
  • Přesto se v obchodě vyskytuje pouze zřídka. Důvodem je vyšší cena a tedy nutnost vlastního namnožení většího množství Berghií pro úplnou likvidaci populace skelných sasanek v akvarijním systému.
    Proto přikládáme návod se základními informacemi o úspěšném odchovu.


Berghia verrucicornis je zaběhnuté označení tohoto zajímavého živočicha, ale dodnes se vedou diskuse o rodech a druzích. Obrázky Bergií z Atlantiku, Karibiku a Středozemního moře vykazují různé barvy i morfologické rozdíly a je různá i forma kladení vajíček. Nedá se vyloučit, že máme co do činění s různými druhy či poddruhy, které jsou různě nazývány nebo označovány (např. Berghia stephanieae). Vzrostlé Berghie jsou dlouhé kolem 25 mm, příležitostně i delší. Jejich záda jsou pokryta hezkými přívěsky, které jsou označovány jako cerata a slouží k látkové výměně a obraně. Při chovu musí Berghie vícekrát týdně a nejlépe denně nacházet nějaké Aiptasie k snědku. Jestliže jich dostávají k snědku dostatek, pak mohou Berghie dobře udržovat svou populaci a pravidelně plodit (takřka denní snůšky vajíček).

 

Chov Berghií

Je více problémů při chovu těchto nahožábrých plžů v akváriích: jejich nepatrná velikost a možnost padnout za oběť čerpadlům, filtrům a jiné akvaristické technice. K tomu se připojuje, že mladé Berghie po vylíhnutí z vajíčka nejsou asi osm týdnů viditelné pouhým okem.
K aklimatizaci se má transportní sáček nejlépe 20 min nechat v určené nádobě pro co nejlepší vyrovnání teplot. Otevřete sáček a nechejte živočichy, aby sami vylezli. Přirozeně musí být voda v akváriu odstátá a nesmí být podceněn apetit zvířat. Je potřeba dostatek skelných sasanek. Bergie jsou schopny se množit i přímo v akváriích, ale většinou pouze jednu generaci a to při malém nasazeném množství nezajistí dokonalou likvidaci celé populace skelných sasanek. Dalším problémem je, že Bergie se mohou stát samy potravou pro velké skelné sasanky. Také mnohé korálové rybky si na těchto nových přírůstcích pochutnají často jednoduše ze zvědavosti. Silné proudění vody je také může odnést do filtru, odpěňovače či odtokové roury dříve, než si zvyknou a mohou vyprodukovat „dorost“.
Proto při chovu musíte postupovat systematicky. Kdo chce Berghie množit, musí je chovat ve zvláštní nádobě, ale také ten, kdo je chce nasadit do svého akvária jen proto, aby zdecimovali skelné sasanky, měl by je nejdříve chovat izolovaně, aby jim zajistil výborné počáteční podmínky.
K tomu je například vhodné malé akvárium nebo obyčejné plastové krabičky volně plovoucí v nádrži. Během prvních pár týdnů sbírejte jednotlivé Aiptasie a propláchnuté vodou od Berghií je klaďte do těchto izolovaných nádob. Důležité je vše co přijde do styku s Berghiemi, nebo s jejich vodou, držet v čistotě.
Nahožábří plži mohou – stejně jako jiní bezobratlí živočichové, velice citlivě reagovat na cizí látky a to jim může rychle způsobit smrt.
Když párek vytvoří snůšku vajíček, pak je nejlépe jej přenést do jiné nádobky a snůšku nechat samotnou. Datum snůšky je dobré zapsat, protože pouze tak dokážeme dospět k termínu líhnutí larviček a můžeme včas vykonat patřičné přípravy.
Vylíhlé Berghie vyžadují stálý přísun malých skelných sasanek. Nejčastěji používanou metodou chovu sasanek je, že jsou několik týdnů drženy ve tmě, aby se vyprovokovala tvorba mnohých nepohlavních jemných exemplářů. Ztráta světla vyžaduje samozřejmě pravidelné krmení, protože sasanky mohou kompensovat nedostatek světla větším přísunem potravy.
Plná pohlavní zralost Berghií se dosahuje při velikosti cca 12 mm, dlouho před tím jsou již ale plně plodné. Při dobré výživě a zdravém způsobu života lze u mladých silných kusů očekávat snůšku od jednoho jedince každé 1-2 dny.
Oplodnění se koná pomalu „ve šnečím tempu“, kdy se oba jedinci spirálovitě oblézají. Jejich pohlavní otvory se nachází na pravé straně těla přímo za rhinoforem a aby se dostaly k sobě, musí být jejich hlavy těsně u sebe. Larvy plžů jsou lecitrophní, mají tedy zásobu živin a krátce po vylíhnutí u nich nastává metamorfóza, při které se larva přemění na mladého plže, který leze kolem a žere sasanky. Protože chybí dlouhé stadium vývoje - larva - je odchov relativně snadný, odpadává komplikovaný vývoj larvy jako planktonního živočicha. Proto není nutný chov speciálního krmení pro larvy, jak je nutné u jiných mořských organismů.
Malým Berghiím nabízíme malé sasanky - přinejmenším je jejich vývoj lepší, když nemusí zápasit s obrovskými exempláři. Nesmí se také zapomínat na to, že i Berghie může být vítanou potravou pro sasanku.
Silné provzdušňování odchovných nádob nesvědčí normálnímu vývoji embryí. Jak dospělá zvířata, tak i snůšky vajíček, potřebují k životu pouze velmi slabé nebo žádné provzdušňování a proudění, pokud je kvalita vody zajištěna její pravidelnou výměnou a nekolísá její slanost.
Larvy se líhnou v závislosti na teplotě (24-26 °C) po 10.-14. dnech, ale mladé plže můžeme pouhým okem uvidět teprve po cca 8 týdnech. Samozřejmě se i v této době musí do akvária dodávat dostatek malých sasanek a podle „mizení“ této potravy se dá posuzovat žravost dosud neviditelných jedinců. Je zde nutná určitá „porodní pomoc“ pro mladé Berghie. Je potřeba snůšku nasát do pipety a opět ji vypustit a to několikrát po sobě opakovat. Touto změnou tlaku se protrhne blána (membrána) vajíček a larvy mohou vajíčka opustit. Při troše zkušeností se dá zjistit, že kolem devátého - desátého dne dosud transparentní snůška je mléčně kalná a larvy jsou vidět jako malý bílý bod. Toto je čas, kdy je potřebné tuto operaci provést.
Larvy po vylíhnutí jsou menší než malé sasanky a pro jejich krmení se dají použít i části vzrostlé sasanky. Zmenšováním vzrostlých sasanek se konečně dá i urychlit jejich chov.
Při odchovu většího množství Berghií (dle velikosti nádrže) je vhodné tyto živočichy po aklimatizaci na teplotu a kvalitu vody v akváriu vypustit do nádrže. Toto provádíme nejlépe v noci a při vypnutých čerpadlech.

Parametry

Recenze / Zkušenosti