Chamaeleo calyptratus – chameleon jemenský

Popis

Tento živočich patří do zóny 3

(Více o Ferguson zónách se dočtete na našem blogu)


VHODNÉ PRODUKTY


Popis živočicha

  • Chameleon jemenský je druh velkého chameleona žijícího v hornatých oblastech Jemenu a Saúdské Arábie

  • Dorůstá 8–18 cm (bez ocasu)

  • Samec se dožívá 6–8 let a samice 4–6 let

  • Vhodná denní teplota: 24–26 °C

  • Vhodná noční teplota: 22 °C

  • Max. teplota vyhřívaného místa 32 °C

  • Náročnost chovu: střední

     

Samec může dorůst do délky až 65 cm, samice je výrazně menší a dorůstá maximálně 45 cm. Chameleon jemenský má širokou tlamu a nezávislé na sobě pohyblivé oči, hlava nese nápadnou přilbu, která může být u dospělého samce až 8 cm vysoká. Hrdelní hřeben je dobře vyvinutý, tvořený ostnatými šupinami, vysoký jednořadý hřeben má chameleon jemenský také na hřbetě. Tělo je bočně zploštělé a nohy mají prsty srostlé v klíšťky, které jsou na hrudních končetinách tvořeny třemi vnějšími a dvěma vnitřními prsty, na pánevních končetinách je tomu naopak. Prsty jsou opatřené silnými drápy. Ocas je dlouhý a ovíjivý.

Zbarvení

Základní barva kůže je zelená, která se v závislosti na náladě mění ze světle citronově zelené do jednolité tmavě olivové. Zelená základní barva je přerušována pruhy a skvrnami žluté, hnědé a modré. Nerozmnožující se samice a mladí chameleoni mají obvykle jednotnou zelenou barvu se skvrnami v bílé barvě. Rozmnožující se a březí samice jsou velmi temně zelené s modrými a žlutými skvrnami. Výraznost těchto znaků závisí na několika faktorech, mimo jiné na zdraví, náladě a teplotě těla ještěra.

Výskyt

Chameleon jemenský obývá horské a podhorské polopouště na jihu a jihozápadě Arabského poloostrova v oblasti od provincie Asír s Saúdské Arábii až do Jemenu k okolí města Aden. Zde se vyskytuje se v nadmořských výškách mezi 1200–2000 m n. m. Ferální populace, vzniklé únikem či vypuštěním chameleonů chovaných v zajetí, existují na Floridě a na Havajských ostrovech.

Chování

Je to samotář a stromový živočich, žije ve větvích akácií, na sukulentních rostlinách a keřích, nebo i v blízkosti člověka, v alejích, nebo i na kulturních plodinách, jako je kukuřice. Den tráví ve výšce 1–3 m nad zemí, nocuje na nejvyšších větvích.

Potrava

Je velice žravý, dlouhým jazykem lapá členovce i drobné obratlovce, jako jsou ještěrky, gekoni, nebo mláďata ptáků. Dospělí chameleoni jemenští přijímají i rostlinnou potravu, požírají zelené listy, květy i plody.

Rozmnožování

Období páření připadá v přírodě na září a říjen. Samec i samice se navzájem odstrašují výstražným zbarvením a nafukováním, samotná kopulace trvá asi 5 minut. Chameleon jemenský je vejcorodý, za 30–45 dní po spáření samice do 20 cm hluboké, vyhrabané jamky, snáší 20–70 vajec. Ty po snesení zahrabe. Mláďata se líhnou za 150–200 dní a ihned po vylíhnutí jsou samostatná. Samice pohlavně dospívají v šesti až sedmi měsících, samci o něco později.

V zajetí se chameleon jemenský páří celoročně a samice může mít až tři snůšky vajec za rok.

Chov v zajetí

Chameleona jemenského je velice výjimečně možno chovat v páru v teráriu, které má minimální rozměry 120 × 90 × 100 cm, nebo jednotlivě v teráriu aspoň 80 × 70 × 150 cm velkém. Nelze chovat víc samců pohromadě. Terárium musí být vyhříváno na teplotu 28–35 °C, s nočním poklesem na pokojovou teplotu. Terárium je nutné vybavit větvemi na šplhání, kameny a ideální jsou živé rostliny, které pomáhají udržovat mikroklima. Vhodný je například ibišek, voděnka, nebo fíkus malolistý či šplhavý.

V zajetí je chameleon krmen především cvrčky vhodné velikosti, dobré je ale, když je strava co nejpestřejší, lze nabízet též sarančata, šváby, pavouky, octomilky, mouchy a jiný hmyz. Nutné je doplnění vitamíny a minerály.

Zdroj: Wikipedie a Reptile Systems

 

Seznam všech živočichů pro zónu 3:

Agalychnis moreletii – listovnice Moreletova, Agrionemys horsfieldii – želva stepní, Anolis equestris – anolis rytířský, Anolis sagrei – anolis šedý, Aspidites melanocephalus – krajta černohlavá, Astrochelys radiata – želva paprsčitá, Astrochelys yniphora – želva angonoka, Bronchocela cristatella – lepoještěr bornejský, Calotes versicolor – lepoještěr pestrý, Calumma parsonii – chameleon Parsonův, Centrochelys (Geochelone) sulcata – želva ostruhatá, Clemmys guttata – želva tečkovaná, Crotaphytus collaris – leguánovec obojkový, Ctenophorus nuchalis – agama síťovaná, Ctenosaura palearis – leguán guatemalský, Cyclura nubila caymanensis – leguán kubánský kajmanský, Cyclura nubila lewisi – leguán modravý,

Dipsosaurus dorsalis – leguán pustinný, Egernia cunninghami – scink Cunninghamův, Emydura macquarii – emydura říční, Emys orbicularis – želva bahenní, Eumeces schneideri – scink Schneiderův, Furcifer lateralis – chameleon kobercový, Furcifer pardalis – chameleon pardálí, Furcifer verrucosus – chameleon bradavičnatý, Geochelone elegans – želva hvězdnatá, Geochelone gigantea – želva obrovská, Dipsochelys dussumieri – želva obrovská, Geochelone pardalis – želva pardálí, Gerrhosaurus major – ještěrkovec velký, Gerrhosaurus validus – ještěrkovec obrovský, Graptemys ouachitensis – želva ouachitská, Graptemys pseudogeographica ssp – želva červenobřichá/Floridská, Chamaeleo calyptratus – chameleon jemenský, Chelodina expansa – dlouhokrčka široká, Chelodina longicollis – dlouhokrčka australská, Chlamydosaurus kingii – agama límcová, Chrysemys picta ssp. – želva ozdobná,

Iguana iguana – leguán zelený, Iguana iguana – leguán zelený, Kinixys belliana – želva kloubnatá, Kinixys spekii – želva Spekeova, Lacerta agilis – ještěrka obecná, Leiocephalus carinatus – leguánek měnivý, Lophognathus temporalis – agama pruhovaná, Malaclemys terrapin – želva diamantová, Mauremys leprosa – želva maurská, Mauremys reevesii – želva Reevesova, Mauremys rivulata – želva tmavobřichá, Morelia spilota spilota – krajta diamantová, Pedostibes hosii – ropucha stromová, Pelomedusa subrufa – pelomedúza africká, Phelsuma klemmeri – felsuma Klemmerova, Phelsuma laticauda – felsuma zlatoocasá, Phelsuma madagascariensis grandis – felsuma madagaskarská, Phelsuma standingi – felsuma Standingova, Phrynops geoffranus – želva Geoffroyova, Pogona henrylawsoni – agama trpasličí, Pogona vitticeps – agama vousatá, Pseudemys concinna – želva žíhaná, Pseudemys concinna ssp. – želva žíhaná, Pseudemys nelsoni – želva Nelsonova, Pseudemys rubriventris – želva červenobřichá, Salvator merianae – teju pruhovaný, Sceloporus consobrinus – leguánek východní, Sceloporus cyanogenys – leguánek modrý, Sceloporus olivaceus – ještěrka ostnatá, Sphenodon punctatus – haterie novozélandská,

Takydromus sexlineatus – bičochvost šestipruhý, Testudo graeca ibera / Testudo ibera – želva žlutohnědá východní, Testudo hermanni – želva zelenavá, Testudo kleinmanni – želva egyptská, Timon lepidus – ještěrka perlová, Trachemys decorata – želva espaňolská, Trachemys scripta elegans – želva nádherná, Trachemys scripta scripta – želva nádherná žlutolící, Trachycephalus resinifictrix – rosnička včelí, Trioceros hoehnelii – chameleon přilbový, Tupinambis merianae – teju pruhovaný, Tupinambis rufescens – teju červený, Tupinambis teguixin – teju žakruarú, Uta stansburiana stejnegeri – leguánek pestrý, Varanus acanthurus – varan ostnoocasý, Varanus beccarii – varan černý, Varanus cumingi – varan filipínský, Varanus glauerti – varan Glauertův, Varanus macraei – varan modrý, Varanus niloticus – varan nilský, Varanus panoptes – varan žlutoskvrnný, Varanus prasinus – varan smaragdový, Varanus rudicollis – varan drsnokrký, Varanus spenceri – varan Spencerův, Varanus timorensis – varan timorský, Varanus varius – varan pestrý

Parametry

Recenze / Zkušenosti

Mohlo by vás zajímat